Jaká je vaše nejoblíbenější vůně? Růžová, citrusová, santalová…? Zjistěte, které vonné složky mistři parfémáři používají nejčastěji, a odkud se berou.
Parfémové dílo většinou obsahuje desítky vonných složek, alkohol a vodu. Tvůrci vůní mají dnes k dispozici zhruba 3000 syntetických a 400 přírodních základních ingrediencí. Nejčastěji sahají po květinových, ovocných, kořenitých, dřevních, listových, travních, mechových či pryskyřičných složkách.
Nejznámějším parfémovým květinovým triem je růže, jasmín a levandule. Tradičně se používala také čtveřice zvířecích sekretů: ambra, cibet, kastoreum a pižmo. V současnosti se tyto složky vyrábějí uměle. Na přelomu 20. a 21. století přibyly ještě gurmánské vonné složky jako čokoláda, karamel, med či mandle.
Syntetické látky, které zvýrazňují a propojují jednotlivé vůně. Navozují pocit mýdlové čistoty a mohou být laděné do květinových, citrusových, zelených i dalších tónů. Průkopníkem a nejvýznamnějším zástupcem aldehydových vůní je legendární dámský parfém Chanel No.5.
Původně směs labdana a velrybí ambry. Dnes termíny ambra, ambroxan a podobné označují směsi pryskyřic, dřev a koření vytvořené tak, aby voněly teple a medově. Liší se podle tvůrců – většinou obsahují labdanum, benzoe, myrhu, styrax, vanilku a včelí vosk. Jemné pryskyřičné aroma ambry dává kompozici také mírně prohřívací charakter a orientální náladu. Kouřový odér ambry vyniká také v kožených vůních.
Neboli ibiškovec. Rostlinné pižmo původem z Indie, v dřívějších parfémech náhrada živočišného pižma. Pižmová vůně s rostlinným, mírně kovovým vyzněním se v současnosti vyrábí v laboratořích.
Sladká pryskyřičná vůně s vanilkovým nádechem, také stabilizátor parfémů.
Kříženec citrusů, známý všem milovníkům čaje Earl Grey. Má příjemně nahořklou pikantní vůní s uklidňujícími účinky. Hojně se využívá v dámských, pánských i unisex vůních.
Listy a pupeny černého rybízu s charakteristickou zelenou vůní.
Jemná podmanivá složka obohacující parfém o dřevité noty. Vzácné cedrové dřevo dodává kompozici vášeň, temperament a působí povzbudivě.
Afrodiziakální živočišná složka, dnes kvůli ochraně zvířat vyráběná uměle.
Zářivý, prosluněný, energický a svěží. Přináší parfému jeho lehkost.
Lesní květina s příjemnou uklidňující vůní.
Lahodná a silná květinová vůně, v níž jsou patrné i pepřové, dřevité a citrusové akordy. Celkový dojem je čistý, mýdlový.
Vzácná pryskyřice s intenzivní zelenou vůní, s náznakem pižma, koření a dřeva.
Výrazně vonící květina s typicky bílými květy, rostoucí v Japonsku a Číně. Pomáhá léčit nespavost, podrážděnost a úzkost.
Neboli pelargonie, muškát. Mírně štiplavá vůně s růžovými, zelenými, citronovými i dalšími tóny.
Aldehyd s mandlově-vanilkovou vůní. Uvolňující vůně vhodná do orientálních a gurmánských směsí. Květinový předobraz se nazývá heliotropium neboli otočník.
Sladká, svěží ovocná vůně s vodními dozvuky.
Oblíbená parfémová složka s nasládle palčivým aroma.
Svěží ovocná vůně se sladkým, zeleným či nakyslým charakterem.
Omamná a povzbuzující květina. Pochází z Himálaje, Bhútánu a Indie, ale pěstuje se i v dalších oblastech Asie, v Africe či Americe. Jeho intenzivní květinová vůně a medové aroma s ovocnými podtóny se tradičně spojuje s ženskostí, smyslností a erotikou.
Vonná pryskyřice získávaná z kmene stromu Boswellia sacra, suchomilné blízkovýchodní dřeviny. Jako kuřidlo se používá již déle než 5000 let.
Zářivá, pikantní květinová vůně s podtóny hřebíčku.
Neboli egyptský či mouřenínský pepř roste na tropickém bylinném keři ve vlhkých pralesích v Indii, na Srí Lance, Sumatře a v Číně. Má nasládlou kořenitou chuť a příjemnou citronovou vůni.
Bobří výměšek připomínající vanilku nebo maliny. Dnes se v parfémech nahrazuje syntetickými složkami.
Syntetická pižmově-dřevitá vůně, v současnosti umocňující květinové složky. Přináší pocit kašmírové hebkosti.
Velmi ceněná magická vůně s pudrovým a fialkovým nádechem. Jejím původcem je orris root – kosatcový kořen. Meditační, jaro připomínající vůni kosatce obsahují nejluxusnější parfémy.
Přírodní či uměle vyráběná sladce vonící složka s podtóny vanilky, karamelu, bylin a čerstvého sena. Založila skupinu fougere parfémů.
Intenzivní, hřejivá, sladká animální vonná složka s nádechem dýmu.
Jedna z nejpoužívanějších parfémových složek. Podporuje zdraví, lásku, mír, štěstí, harmonii, věrnost, zmírňuje stres a deprese. Fialově rozkvetlými levandulovými poli proslula především francouzská Provence, ale mezi producenty levandulového oleje patří i Anglie a Bulharsko. Balzámová sladkost levandule obohacuje už po staletí dámské i pánské parfémy.
Exotická vodní rostlina, symbolizující čistotu a východní životní moudrost.
Sladká a intenzivní vůně s podtóny ovoce. Je poslem jara, podporuje dobrou náladu, sebevědomí a eleganci. Číňané zaznamenali léčivý efekt magnolie již kolem roku 1000.
Výrazná, sladce vonící ovocná ingredience, hojně zastoupená v kolínských vodách.
Chladivá, povzbuzující, mentolová vonná složka. Častá v osvěžujících letních parfémech.
Velmi příjemná, kořeněná, obvykle pánská vonná složka.
Harmonizující a zklidňující olej z květů hořkého pomeranče (Citrus aurantium), který proslavila italská princezna z Neroli, Marie Anne de La Trémoille (1642–1722). Aromatizovala jím své rukavičky a dávala si ho i do koupele. Sladká květinová vůně neroli učarovala také dvoru ve Versailles a Madame de Pompadour.
Neboli vonokvětka dává parfémům květinový nádech s ovocnými tóny meruňky pro podporu smyslnosti a barevnosti.
Mnohovrstvá, sametově dřevitá, ovocně-květinová vůně s doteky pižma, ambry, vanilky a kakaa. Vzácná složka orientálních parfémů, afrodiziakum, kterému se říká také agarové dřevo, případně rajské dřevo. Oud je svou kouřovou, hřejivou balzamickou pryskyřičnou vůní až hypnotizující. Kdysi se používal při rituálech a býval cennější než zlato.
Silice z listů tropického polokeře, jejíž vůně je balzámově dřevitá, těžká, kořeněná, mírně kafrová. Erotizující, uvolňující pačuli získalo popularitu již za anglické královny Viktorie a poté v éře hippies. Hluboké aroma pačuli většinou obohacuje dlouhotrvající základové vrstvy parfémů.
Hřejivé, ostré, povzbuzující koření. V parfémech je nejčastější černý a růžový pepř.
Esenciální olej z listů hořkého pomeranče, s živou a osvěžující vůní, účinný pro zlepšení nálady. Součást tradiční kolínské vody.
Neboli mošus, musk. Afrodiziakum s animálními dřevitými tóny. Pižmo přidané do parfému zaobluje vůni tím, že jí dodává měkké, smyslné a pronikavé tóny. Obsahuje substance podobné feromonům a působí na muže i ženy velmi svůdně – v instinktivní rovině.
Neboli frangipani je květina vonící po jasmínu, koření a citrusech.
Kořeněná, ale zároveň sladká vůně naplňující nositele parfému energií a dobrou náladou. Pro Číňany je oranžová barva symbolem zlata a bohatství. Darování pomeranče – či pomerančového parfému – je tak přáním štěstí a prosperity.
Příjemně sladká, plná afrodiziakální vůně. Získává se například z Floridy, Kalifornie, Španělska, Sicílie.
Smyslná čokoládová vůně pro milovnice gurmánských směsí.
Po celé planetě uznávaná královna květin. Velmi romantická, svěže nasládlá, harmonizující vůně růží pomáhá rozvíjet lásku, pochopení, smysl pro krásu a tvůrčí myšlení. Růže damašská, stolistá, bulharská, turecká nebo růže z francouzského Grasse se v parfumerii staly opravdovými pojmy. Plné omamných růží jsou orientální arabské parfémy.
Typická orientální, sytá, mléčná, uklidňující balzamická vůně, která zvyšuje fyzickou i duševní pohodu žen i mužů. Santalové dřevo má jednu z nejvyšších vibrací pro duchovní rozvoj. Vyrovnává čakry, podporuje léčivé energie a meditace. Ochraňuje, zklidňuje, posiluje sexualitu.
Sladká, hřejivá, kořenitá trvanlivá vonná složka. Připomíná rodinnou vánoční atmosféru.
Pikantní, aromatická, mírně pepřová složka obohacující zelené, bylinné a fougere kompozice.
Kořenitá složka pro velmi mužné vůně, získávaná z listů tabáku nebo uměle.
Květy, které se vyskytují pouze na Tahiti – ostrovu lásky. Mají tam zvláštní symboliku: za levým uchem znamenají, že je žena zadaná, a za pravým, že je otevřená novému vztahu.
Jsou amazonským pokladem, který pochází z Jižní Ameriky, ze stromu silovoně obecného. Sbírají se po monzunových deštích a suší na slunci, přičemž rozvíjejí svou teplou sladkou karamelovou vůni. Aroma celých tonkových bobů je ostřejší a připomíná hořké mandle či tabák. Po nastrouhání se blíží nugátu, bílé čokoládě nebo ořechům s nádechem vanilky.
Neboli nocovka, noční hyacint, bělokvět. Výrazně vonící květina z Indie, oblíbená v secesi a dnes opět v kurzu. Přepychová esence pro exkluzivní parfémy. Má těžkou, smyslnou vůni připomínající med, a lehce opojné účinky.
Sladká, vznešená, líbezná vůně z plodů, vanilkových lusků. Královna koření, patří mezi orchideje. Vanilku už velmi dávno znali indiáni ze Střední Ameriky. V Evropě se rozšířila v 17. století. Sloužila jako lék na řadu nemocí a díky své vůni a chuti i jako přísada do potravin, nápojů a voňavek. Od samého začátku byla vanilka považovaná za mocné afrodiziakum.
Zlatý olej parfémářství, používaný i jako vykuřovadlo. Má dřevitý, mírně pálivý a elegantní charakter. Koncentrovaný vetiver voní drsně, hlinitě, vlhce až vyuzeně. V přiměřeném množství však vydává libé zemité, dřevité a kouřové aroma, které se v parfémech pro muže často kombinuje s tabákem. Ředěný vetiver nadchl i ženy, hlavně v unisexových parfémech.
Neboli oakmoss, dubový mech. Dubový lišejník s výraznou zemitou, kořenitou a zároveň zklidňující lesní vůní, bez něhož se neobejdou tradiční chypre a fougere vůně.
Sladká, smyslná až opojná vůně květů tropického stromu kanangy vonné. Působí jako afrodiziakum, uklidňuje a uvolňuje. Dokáže navodit pocity štěstí a také zkvalitňuje spánek.
Výrazná, hřejivá, kořeněná, pryskyřičná vonná složka.
V košíku máte zboží za 0 Kč.
Nakupte ještě za 3 490 Kč a získáte dopravu zdarma s vybranými přepravci.