I dřívější ženy, stejně jako ty dnešní, toužily po hustých a dlouhých řasách. Cesta k nim však nebyla zdaleka tak snadná jako v současnosti. Vývoj řasenek má svou velmi bohatou a zajímavou historii, do níž teď nahlédneme.
Zvýrazňování řas, a to žen i mužů, je typické pro starověký Egypt. Už 4000 let před naším letopočtem používali Egypťané popel, kajal či přírodní masti k černění řas a také ochraně očí před slunečními paprsky. Líčení řas tam mělo i náboženské důvody.
Antické Řecko o několik tisíc let později intenzitu líčení řas zmírnilo. Daleko více se zaměřilo také na rostlinné a minerální přísady. Na startu našeho letopočtu udávaly trendy Římanky, které řasy zvýrazňovaly uhlím naneseným na slonovinový hřebínek.
Renesanční ženy ve 14. až 16. století na líčení řas zcela rezignovaly. Ideálem bylo totiž vysoké čelo a bílá alabastrová pleť. Pro jejich docílení si šlechtičny obočí a řasy dokonce odstraňovaly! Zkrášlovací přípravky dovážené dříve z Orientu upadly v zapomnění.
V alžbětinské Anglii 16. století byly ideálem rezavé vlasy, řasy a obočí velké celebrity – královny Alžběty I. Bohužel ženy, které se do ní stylizovaly, často doplatily na jedovaté červené bobule, jimiž chtěly dosáhnout kýženého odstínu.
V 17. až 18. století se líčení zase postupně dostávalo do módy a proniklo i do středních vrstev. Dlouhé a výrazné řasy opět oslavovala viktoriánská éra v 19. století. Ženy si líčidla vyráběly doma z popele, plodů bezinek a ricinového oleje.
Odtud byl už jen krůček k novodobým řasenkám. Zasloužil se o ně Eugen Rimmel či sourozenci Mabel a Tom Lyle Willamsovi. V receptuře měli vazelínu, černé pigmenty a oleje. Řasenka byla počátkem 20. století v kulaté krabičce a nanášela se štětečkem.
Věděli jste, že v některých jazycích, například francouzštině, italštině, španělštině či arabštině se slovo „rimmel“ od těch časů až do dnešních dnů používá ve smyslu slova „řasenka“? Tak revoluční byl parfémář Rimmel.
Obliba řasenek stoupala s rozvojem černobílé fotografie a pak i filmu. Extrémně dlouhé, husté a natočené řasy filmových hvězd 20. a 30. let však měly umělý původ. V roce 1938 byla patentována voděodolná řasenka.
Roku 1957 uvedla Helena Rubinstein řasenku s tubou a kartáčkem na tyčince. To byl počátek řasenek v soudobé podobě. V roce 1971 se zrodila ikonická řasenka Maybelline Great Lash a hitem roku 1989 se stala bezbarvá řasenka legendární značky Max Factor.
Mezi celebrity druhé poloviny 20. století, které udělaly řasenkám slávu, se nepochybně řadí modelky Twiggy a herečky Marilyn Monroe či Audrey Hepburn. O ní se vypráví, že jednotlivé řasy oddělovala pracně špendlíkem.
Současné trendy zvýrazňování řas jsou velmi rozmanité. Můžete si vybrat z množství inovativních kartáčků i textur řasenek. Profesionální salony nabízejí umělé řasy, zahušťování, trvalou na řasy… Frčí i séra na podporu růstu řas. Tradiční řasenka se však jistě udrží!
Encyklopedie krásy > Líčení a dekorativní kosmetika
V košíku máte zboží za 0 Kč.
Nakupte ještě za 3 490 Kč a získáte dopravu zdarma s vybranými přepravci.