Také si nevíte rady s různým označením vůní? Možná máte doma flakonky s tajuplnými značkami EdP, EdT, EdC nebo P a lámete si hlavu, co vám tím chtěl výrobce říct. Nebo třeba vybíráte novou vůni a nevíte, zda sáhnout po parfémové, toaletní, kolínské vodě, či rovnou parfému. Žádný strach! Provedeme vás všemi kouty parfémového názvosloví a po přečtení teorie z vás bude expert na nejrůznější typy vůní.
Všimli jste si, že různé vůně jsou na vás cítit různě dlouho? Někdy stačí pár kapek parfému a příjemnou vůni si můžete užívat od rána do večera, jindy se zase navoníte a pak každé dvě hodiny musíte aplikaci opakovat, aby z vás byla vůně stále cítit. Možná už správně tušíte, že vše souvisí s výše zmíněnými značkami.
Pojďme se rychle zastavit u samotné výroby parfémů i parfémovaných, toaletních a kolínských vod. Jedná se zpravidla o směsi nejrůznějších přírodních či syntetických olejů a alkoholu. Alkohol je nedílnou složkou vůní. Propůjčuje jim tekutější konzistenci, aby se daly lépe rozprašovat, uchovává vonnou kompozici, a navíc pomáhá rozlišit jednotlivé složky vůně. Čím vyšší je podíl vonných olejů v alkoholu, tím je vůně silnější a déle vydrží. Nejkoncentrovanější formou jsou parfémy s 15 – 40 procenty, následují parfémované vody s 8 – 15 procenty, toaletní vody mají 4 – 8 procent vonných olejů a kolínské vody většinou 3 – 5 procent. A právě proto na vaší kůži parfémy budou vonět velmi dlouho, a naopak lehčí kolínské vody zase rychle vyprchají. Dlouhotrvající parfémy jsou díky tomu zpravidla dražší než méně koncentrované parfémované, toaletní a kolínské vody. Ale aby to nebylo tak jednoduché, žádná přesná pravidla či nařízení, kterých by se výrobci museli striktně držet, vlastně neexistují. Koncentrace vonných složek se pak napříč různými parfémovými domy může nepatrně lišit.
Označení parfém se v češtině vžilo jako synonymum pro vůně a voňavky všeho druhu, ve skutečnosti se ale jedná o vůně s největším podílem vonných olejů. Různé zdroje uvádí rozpětí mezi 15 a 40 procenty, ve většině parfémů ale najdete 20 – 30 procent vonné kompozice. Parfémy mají v porovnání s jinými vůněmi hustší konzistenci, a proto jsou většinou k dostání bez rozprašovače. Prodávají se v menších baleních, protože se nanáší v minimálním množství. A to bohatě stačí, aby na vás vůně parfému vydržela dlouhé hodiny. U parfémů se můžete setkat i s označením P, Perfume, Extract a Extrait de Parfum.
Parfémy představují nejintenzivnější vůni s nejdelší výdrží. Vzhledem k většímu podílu vonných olejů bývají také nejdražší, přesto jde s přihlédnutím k jejich výdrži a k množství, které stačí k běžné aplikaci, o nejlepší investici. Na kůži vydrží dlouhou dobu, obvykle 6 – 8 hodin, ale mnohdy i výrazně déle. Z oblečení parfém ucítíte i několik dní. Při nanášení se držte pravidla, že méně je více. Vůně se na pulsujících místech bude rozvíjet po celý den.
Když už jste si oblíbili vůni toaletní či parfémované vody, můžete bez obav sáhnout po parfému. Představí vám dosud skryté nuance a komplexnější podobu vůně, kterou si tak ještě více zamilujete. Na trhu najdete spousty parfémů pro muže i pro ženy a z množství jejich rozmanitých vůní si vybere každý. Parfémy také mohou být vhodnější pro lidi s citlivou kůží, mají totiž v porovnání s ostatními koncentracemi nejméně alkoholu a nevysušují pokožku. Zvláštní kapitolou jsou potom niche parfémy, v nichž se odráží tradiční parfémářské řemeslo, nejkvalitnější ingredience a touha vystoupit z davu.
Parfémovaná voda je snad nejrozšířenější formou vůní. Většina vůní ve vaší oblíbené parfumerii má nejspíš formu parfémované vody a jedná se i o nejtypičtější způsob představení nové vůně. Cena je podstatně nižší než u parfémů, ale intenzita a výdrž si stále udržují vysokou úroveň. Přestože některé zdroje uvádějí podíl vonných olejů v rozmezí mezi 15 a 20 procenty, v parfémované vodě nejčastěji najdete přibližně 8 – 15procentní obsah vonné kompozice. Obvykle se vůně dodává ve flakonku s rozprašovačem a na vaší kůži běžně vydrží asi 4 – 5 hodin. Některé parfémované vody ale opět drží i mnohem déle, výdrž je mnohdy ovlivněná i tím, kdo si ji na sebe nanese a jaká je jeho kůže. V parfémované vodě bývá dominantní srdce, jehož vonné složky většinou udávají charakter celé vůně. Můžete narazit i na označení EdP, Eau de Parfum, Parfum de Toilette a PdT.
Největší rozdíl samozřejmě spočívá v koncentraci vonných složek, parfémované vody mají ve složení 8 - 15 % vonné kompozice, a voní proto silněji a déle než toaletky, které mají jen 4 - 8 %. Někdo vidí zásadní rozdíl mezi parfémovanou a toaletní vodou v jejich použití. Říká se, že parfémovaná voda je vhodnější na večer, zatímco toaletní voda na každodenní nošení. Po parfémované vodě tedy sáhněte spíše při večerních akcích a slavnostnějších příležitostech, a především v chladnějších dnech. Není to ale žádné dogma, některé parfémované vody jsou perfektní i na den, odpolední schůzky nebo rande. Dobře si předem rozmyslete, zda si ji na sebe nanesete, když vás čeká celý den v kanceláři nebo když předpovědi hlásí vyšší denní teploty. Vašemu okolí už by intenzivnější vůně EdP nemusela být příjemná.
Podíl vonné kompozice v toaletní vodě se obvykle pohybuje mezi 4 a 8 procenty. Opět zde ale existují odchylky a rozmezí se někdy udává i mezi 5 a 15 procenty. Parfémované oleje v toaletních vodách však zřídkakdy překročí 10 procent. EdT neboli Eau de Toilette většinou vydrží na kůži asi 2 až 3 hodiny a je potřeba ji během dne nanášet opakovaně. Cena je nižší než u parfémovaných vod.
Je celkem běžným postupem, že se vůně nejprve představí jako parfémovaná voda a má-li úspěch, po nějaké době ji následuje odlehčená verze ve formě toaletní vody. Složení přitom může být trochu odlišné, těžší tóny jako dřevo a pačuli bývají nahrazeny lehčími a svěžejšími květinami či citrusy. Těmto verzím vůní obvykle dominuje hlava. Obecně je EdT jedním z nejoblíbenějších druhů vůní, společně s parfémovanými vodami.
Toaletní vody jsou ideální pro každodenní nošení do práce či do školy. Jsou lehké a svěží a zahalí vás závojem příjemné vůně, která na vaše okolí nebude působit nepříjemně. Hodí se zejména pro jarní a letní období. Když nějakou vůni zatím moc neznáte a nejste si jistí, jestli si rovnou pořídit parfém nebo parfémovanou vodu, sáhněte po toaletní vodě, která představuje perfektní úvod do konkrétní vonné kompozice.
Nejméně koncentrovaným z uvedených druhů vůní je kolínská voda s podílem vonných kompozic okolo 3 – 5 procent a velkým množstvím alkoholu. Výdrž je malá, obvykle vyprchá do 2 hodin a musí se nanášet opakovaně. Kolínské vody jsou výrazně levnější než předešlé typy vůní, a to i přesto, že jsou na trhu většinou k dostání ve větších baleních. Nanášejí se na obličej, tělo, vlasy a často se mohou aplikovat i na oblečení. Ačkoliv mezi lidmi panuje přesvědčení, že kolínské vody (EdC nebo také Eau de Cologne) jsou čistě mužskou záležitostí, ve skutečností jsou k dostání i unisexové kolínské vody a mnohé jsou určeny výhradně ženám.
Kolínská voda je často zaměňovaná s vodou po holení, a to zejména proto, že obsahuje podobný podíl vonných složek. Hlavní rozdíl mezi kolínskou vodou a vodou po holení je v tom, že voda po holení obsahuje i aktivní látky, které pečují o pokožku.
Kolínské vody jsou perfektním osvěžením kdykoliv během dne, hodí se i do parných letních dnů nebo pro sportovní aktivity. Vůně EdC je příjemná, lehoučká, svěží a zpravidla citrusová. Zajímavostí je, že originální kolínská voda se ve stejném složení vyrábí už více než 300 let. První vytvořil Johann Maria Farina v německém Kolíně nad Rýnem a odtud pochází i její název. Ten zněl původně Echt Kölnisch Wasser a přesné složení zůstává dodnes tajemstvím, které znají pouze Farinovi potomci.
V košíku máte zboží za 0 Kč.
Nakupte ještě za 3 490 Kč a získáte dopravu zdarma s vybranými přepravci.