Co svět světem stojí, lákají cenné a žádané předměty napodobitele. Nejčastěji se padělávají peníze, dokumenty a umělecká díla. V tomto článku poodhalíme, jak poznat padělaný parfém a hlavně, jak se mu vyhnout.
Proces tvorby jedinečného vonného doplňku je vždy zdlouhavý a nákladný. Proto není divu, že výrobce originálního parfému v rámci ochrany duševního vlastnictví opatřuje patentem jak jeho recepturu a pojmenování, tak název značky, vzhled flakonu i krabičky.
Padělek (falzifikát, falzum, faksimile, podvrh, plagiát, fake…) je obecně předmět vydávající se za originál. Původce (padělatel) usiluje o to, aby si ho zájemce spletl s originálem. Padělek je v rozporu se zákony.
V oblasti parfémů se padělek snaží přiblížit originálu podobným tvarem i barvou flakonu, krabičky a na první přivonění i co nejpodobnější vůní. Avšak pozor, může přímo ohrozit vaše zdraví! Častým problémem u padělaných parfémů jsou vysoké koncentrace vonných látek, což může způsobit alergickou reakci (odborně kontaktní dermatitidu) i u méně senzitivních lidí.
Falešné parfémy se většinou prodávají na tržnicích nebo u pouličních obchodníků, i když kvůli nelegálnosti na ně nenarazíte tak snadno. Na internetu se můžete dočíst, že se padělají pouze velkoobjemové parfémy (hlavně 100 ml). Toto tvrzení však celní správa vylučuje s tím, že zabavuje padělky o různém objemu. Nejčastěji padělané značky jsou Chanel, Christian Dior, Lacoste či Hugo Boss.
Vůně, kvalita i výdrž padělků je samozřejmě nevyhovující a šance na vrácení či reklamaci produktu nulová. Obvykle ani nedohledáte výrobce. Navíc, při nákupu podezřelého parfému riskujete vědomě. Nepoznáte, co kupujete – uvnitř flakonku může být jakýkoli obsah. Používáním fake parfému si zahráváte se zdravím, zejména při citlivé pokožce. Pochybným prodejním místům se tedy při výběru vůní raději vyhněte a navštěvujte jen ověřené parfumerie.
Jakost vonných složek a jejich kombinace pochopitelně neřeší ani padělky parfémů na internetu. Zde jsou navíc fake parfémy rozpoznatelné ještě mnohem hůře. Jejich nabídku často podporují přesvědčivé popisy zdůvodňující nízkou cenu. Pomoci může jediné: ověřovat, ověřovat a zase ověřovat. Někdy stačí ve vyhledávači za název obchodu přidat slovo „recenze“ a rázem je vám jasné, že tudy jít nechcete.
Solidní výrobci respektují hodnoty vonných látek, které nesmí u parfémů dodávaných na trh přesahovat povolené množství, viz nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích.
Zda je výrobek padělkem, určuje po zabavení celní správou soud. Obsah padělaného parfému i jeho zdravotní rizikovost posuzují hygienické stanice dle Zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví. Dalším povolaným úřadem je Česká obchodní inspekce, která na svém webu přináší i Seznam rizikových e-shopů.
Pokud máte podezření na zakoupení padělku a jeho prodejce nekomunikuje, můžete podat podnět na nevyřízení reklamace v 30denní lhůtě právě České obchodní inspekci.
Ať už se k vám parfém dostane jakoukoli cestou, nejdříve ho důkladně vizuálně zkontrolujte a informace na krabičce si potvrďte na webu výrobce. Dle zákona nesmí být značka uvedená na nepravém parfému nebo obalu shodná ani snadno zaměnitelná s ochrannou známkou (originální značkou). Výrobci parfémových padělků se to snaží obcházet tím, že název značky, parfému i celou etiketu drobně obmění – přidají písmeno, zdvojí znaky, prohodí jejich pořadí a podobně. Tyto nešvary jsou patrné jak na samotných parfémech, tak na krabičkách. Drobné odlišnosti ve velikosti písma či fontu se vyskytují i u vzhledu napsané značky.
Pozornost věnujte také obalové technice. Je-li součástí balení originálního parfému celofán, musí přiléhat ke krabičce a chyby nesmí vykazovat ani jeho spoje. Bílá, nikoli šedivá krabička má mít odpovídající velikost a důmyslné tvarování, které flakon pevně drží na místě. Rovněž flakonek parfému může podléhat ochraně. Nikdo jiný než výrobce tedy nemůže použít stejný či snadno zaměnitelný flakon.
Nechvalným znamením bývá i výraznější barva vonné tekutiny, drsnější, nepravidelný povrch flakonu či problematický uzávěr. Padělané flakony prozradí rovněž levný nekvalitní materiál. Některé padělky charakterizuje výrazně delší a silnější, nebo naopak o hodně kratší trubička rozprašovače. Ideálně má končit v nejnižším místě flakonku.
Někdy je ovšem cesta k tomu, jak poznat fake parfém znemožněná jeho naprostou vizuální shodou s originálem. Varovným signálem, že nejde o pravý parfém, se v tomto případě stává asi už jen podezřele nízká cena. Ale i tu neféroví prodejci upravují tak, aby zbytečně nedráždila a byla jen o něco nižší než v certifikovaných parfumeriích… Zkrátka jsou vždy o krok napřed a vy jako zákazník nesmíte ve své pozornosti polevit.
I nejslavnější parfémové značky čas od času obměňují vzhled obalů či upravují receptury.
Například dlouholetý TOP parfém získá modernější design nebo se objeví limitovaná edice, která vychází z receptury oblíbeného parfému příslušné značky. Může ji však mírně pozměnit a většinou nabízí jiný flakon a krabičku. Vznikne tak opravdu lehce odlišný, nový parfém, u jehož názvu je ale uvedeno, že se jedná o limitovanou edici.
Ani zakalená či neobvykle zbarvená vonná směs nemusí poukazovat na padělek. Některá složka se mohla narušit a zapříčinit nepříjemné senzorické vlastnosti při nevhodném externím skladování parfému. Naštěstí, u certifikované parfumerie lze využít reklamaci: dle dohody výměnu produktu, přiměřenou slevu či odstoupení od smlouvy.
Nový parfém také není padělkem proto, že někomu způsobí alergickou reakci. Jelikož vonné směsi obsahují přírodní esence, každý by si měl hlídat své alergeny, zvlášť citlivější uživatelé. I před prvním použitím originálního parfému tedy zjistěte testem na malém kousku kůže, zda na jeho vonné esence nejste alergičtí.
Na pravost parfémů útočí ještě jeden kvetoucí obor: legální napodobeniny (imitace). Jejich původci otevřeně říkají, že se ve svých dílech inspirují slavnými světovými vůněmi, které takto přinášejí levněji. Flakony, krabičky i názvy těchto parfémových imitací záměrně opatřují odlišnostmi, aby se vyhnuli žalobám ze strany napodobených značek.
Hlavní rizika imitací se objevují po rozvonění: rozdílná kompozice a mnohem nižší trvanlivost vonné směsi. Vzácné ingredience, například jasmínový olej, v nich určitě nenajdete a neohromíte ani flakonem. Po promyšlení nejspíš dojdete k názoru, že proklamovaná nízká cena parfémové imitace není až tak výhodná. Určitě je lepší zapátrat po cenově příznivých originálech.
Parfémy svým uživatelům zvedají sebevědomí, přinášejí komplimenty, nové životní příležitosti i lásku. Ve 21. století jsou nezbytnými módními doplňky pro ženy i muže všech generací. Každodenní přepych v podobě atraktivní lahvičky s okouzlující vůní si dnes může zajistit téměř kdokoli.
Naše rada na závěr: věřte své intuici a zdravému rozumu, ignorujte veškeré napodobeniny a dopřávejte si pravé parfémy na léto i zimu, na den i večer, za akční ceny nonstop online na Elnino.cz. Doma je máte coby dup a s férovou dvouletou zárukou.
V košíku máte zboží za 0 Kč.
Nakupte ještě za 3 490 Kč a získáte dopravu zdarma s vybranými přepravci.