Jak používat parfém

Dobře vybraný parfém velmi obohacuje život. Je dotekem vášně, rozšiřujícím a odrážejícím osobnost svého uživatele. Nelze však spoléhat pouze na šťastný výběr – parfém je třeba umět nosit. 

Především: dámský i pánský parfém má být vždy zajímavým a vkusným doplňkem, nikoli pohlcovačem nelibých vůní. Aby dokonale vyniklo jeho kouzlo, přizpůsobte místo aplikace a intenzitu vůně vaší aktuální náladě či společenské události, na kterou se chystáte. Jiné parfémy se nosí do práce, jiné na večerní akce, léto žádá vůně svěžejší a zima zase těžší… Je prostě pár zásad, s nimiž by se měl každý milovník vůní seznámit.

Jak používat parfém

Kde váš parfém vynikne nejlépe

Parfém potřebuje ke svému rozvinutí teplo a na lidském těle je z tohoto hlediska několik příhodných míst. Mezi prokrvená místa pokožky, takzvané pulzní body či termobody patří:

  • zápěstí
  • krk
  • spánky
  • oblast za ušima
  • dekolt
  • loketní jamky
  • podkolenní jamky
  • kotníky

Nanášejte parfém na tato prohřátá místa kůže ideálně ještě před obléknutím. Koncentrovanější parfémy aplikujte opatrně, po kapkách. Má-li vaše vůně rozprašovač, nastříkejte ji ze vzdálenosti asi 30 cm. Vyhněte se roztírání vonné směsi, hlavně tření zápěstí o sebe, ať nenarušíte její harmonii. Zvlášť působivě se vůně rozvine po koupeli, kdy je celé tělo rozehřáté a máte pocit, jako by ji vstřebávalo každou buňkou pokožky.

Podle legendární módní návrhářky Coco Chanel se má žena navonět tam, kde touží být políbená… Určitě si v této souvislosti vybavíte řadu scén z romantických filmů, v kterých muž něžně políbí ženu na krk a poté je zcela omámený její vůní. Dámy, oblečte si šaty s rafinovaně poodhaleným dekoltem, naneste zde kapku (!) parfému a užívejte si naplno pozornosti, kterou vyvoláte. 

Za jak dlouho aplikaci parfému zopakovat? Jednotlivé fáze vůně – hlava, srdce a základ – potřebují ke svému prosazení určitý čas. U toaletních vod bývá kratší, u parfémovaných vod a parfémů delší. Navíc častější provonění žádá suchá pokožka, v létě se parfém odpařuje rychleji… Nanášejte tedy parfém znovu po několika hodinách, s přihlédnutím k okolnostem. Do terénu je praktický menší nebo plnitelný flakon.

Jak správně nosit parfém na oblečení

Jistotou je nanášení parfému na pokožku, čímž vytvoříte svůj jedinečný vonný podpis. Ani oblečení se však nemusíte vyhýbat, zvláště je-li z přírodních materiálů. Vůně se na něm může udržet až do příštího vyprání, což je na druhé straně riziko při častějším střídání vonných doplňků. Počítejte také s tím, že na oblečení voňavka působí jinak než na lidské kůži.

Na bavlněné či lněné oblečení se však přímo doporučuje aplikovat svěží letní toaletní vody, které se z pokožky v horkém počasí velmi rychle odpařují. Na prudkém slunci je oblečení pro aplikaci parfému vhodnější i z hlediska prevence nepříjemné kožní reakce.

Určitě neriskujte, máte-li silnější parfém a jemnější, třeba hedvábné oblečení. Mohl by na něm vytvořit nevzhledné skvrny, případně ho úplně zničit. I zde se však nabízí řešení: obohaťte neutrální sprchový gel několika kapkami vybraného parfému a své jemné oblečení v něm vyperte. Také můžete do skříně umístit kousek navoněné vaty či prázdný flakon.

Jak správně nosit parfém

Parfém ve vlasech a další triky

Chcete-li působit ještě smyslněji, aplikujte trochu parfému i do vlasů. Pokaždé, když pohodíte svou hřívou, rozvíříte do okolí svůdnou vůni, z níž budou muži padat na kolena. Pozor ale na vysušení vlasů alkoholem z parfému. Některé značky na to myslí a uvádějí na trh speciální vlasové mlhy

Šetrné provonění vlasů, stejně jako velmi suché, citlivé či alergické pokožky zajistí také pár kapek parfémovaného oleje. Například parfémované oleje od italské značky Frais Monde neobsahují alkohol, parabeny ani složky zvířecího původu.

Souměrného provonění celého těla docílíte, pokud vůní takzvaně projdete. Jak na to? Nastříkejte trochu parfému do prostoru před sebe, směrem vzhůru, a vykročte. Jemný obláček dopadajících kapek vůně okolo vás vytvoří vzrušující auru… Zaručeně přijmete řadu komplimentů!

Použití vůní podle koncentrace

Parfémové dílo většinou tvoří desítky vonných látek, alkohol a voda. Alkohol má v parfémech hned dvě funkce: zajišťuje vstřebávání vonných látek do pokožky a poté jejich postupné odpařování do okolního vzduchu. Vzájemný procentuální poměr složek pak vyjadřuje koncentraci parfému: 

  • Parfém, odborně nazývaný Extrait, je nejintenzivnější formou vůně. Podíl vonných složek v parfému je 15–30 %, takže ho stačí nanášet na prohřátá místa pokožky v minimálním množství. Pověstná kapka parfému za ušním lalůčkem dokáže divy…
  • EdP neboli Eau de Parfum, česky parfémovaná voda, je na trhu nejčastější. Obsahuje 8–15 % podílu vonných složek. Po parfému a parfémované vodě sáhněte spíše při večerních a slavnostních příležitostech. Přes den je používejte v umírněném množství a orientální kompozice jen v chladnějším počasí.
  • EdT neboli Eau de Toilette, česky toaletní voda, je také velmi rozšířená forma vůně, určená zejména k dennímu nošení do školy a práce. Obsahuje 4–8 % podílu vonných složek. Toaletní vody se musí nanášet častěji, ale neobtěžují okolí a také jsou cenově dostupnější než parfémované vody a parfémy. 
  • EdC neboli Eau de Cologne, česky kolínská voda, zahrnuje 3–5 % vonných složek. Je určená k častému nanášení na obličej, tělo, vlasy i oblečení. Muži ji tradičně používají také jako vodu po holení. 
  • EdS neboli Eau de Solide/Sport, anglicky též splash perfume zahrnuje do 1 % vonných látek. Spíše než k parfémování se používá k osvěžení celého těla, například po koupeli či sprchování.
  • Eau de Fraiche je vůně koncentrací podobná Eau de Cologne až Eau de Toilette. Je ideální volbou pro vyznavače svěžejších a lehčích vůní. Uplatní se v jakékoli denní době i společnosti.

Můžete zaznamenat také označení Extrême, které obvykle vyjadřuje zesílenou koncentraci vonné směsi. Légère je naopak odlehčená varianta. Někdy tvůrci změní jen koncentraci, jindy i složení parfémového díla. Patříte-li k vyznavačům silnějších vůní, měli byste o to více dbát na jejich správnou a střídmější aplikaci. V uzavřených kancelářských prostorách či veřejných dopravních prostředcích byste se jim měli zcela vyhnout. 

Jak poznat ideální hranici intenzity vůně, aby vaši kolegové neomdlévali? Využijte pří vnímání vůně délky natažené paže. Projde-li tímto testem, ochráníte i citlivější jedince či alergiky v téže místnosti. Chystáte se ples či večírek? Sáhněte po EdP. Vyrážíte s kolegou na dlouhou cestu autem? Vybírejte spíše jemnější vůně typu EdT či Eau de Fraiche. 

Použití vůní podle koncentrace

Jak podpořit vytrvalost vůně na pokožce

Výdrž parfému podpoříte nanesením neutrálního mastného krému na pokožku před jeho aplikací, během dne pak navlhčením pleti vodou, která vonné složky nesmývá. Nanést toaletní vodu znovu stačí po čtyřech až šesti hodinách. Parfémované vody a parfémy se na pokožce udrží ještě déle. Vytrvalost vůně zajistí také používání několika kosmetických výrobků stejné řady nebo se shodnými složkami – parfému, deodorantu, sprchového gelu, tělového mléka a dalších. Docílíte tak účinného vrstvení vůně.

Faktory ovlivňující vyznění parfému

Při aplikování jakékoli vůně počítejte s několika faktory, které mohou ovlivnit přirozenou vůni vaší pokožky a naopak působení vonného doplňku na vás. Řadí se mezi ně vaše aktuální rozpoložení, míra stresu, věk, osobní chemie, způsob stravování i právě užívané léky. Například cibule a česnek prokazatelně ruší harmonii vonných směsí. Toužíte-li po čistém vyznění parfému, nenarušujte ho aromatickými pochutinami, ale vsaďte odlehčenou stravu s dostatkem zeleniny a vody. 

Parfémy versus opalování

V létě jsou osvěžující vůně zvlášť potřebné, avšak na silném slunci používejte parfémy a deodoranty opatrně. Zkombinované se slunečními paprsky totiž mohou na pokožce vytvořit barevné skvrny i záněty. Rizikový je zejména v parfémech hojně obsažený bergamotový olej, častý původce nepravidelného zhnědnutí kůže. Navíc mnohé vonné látky a éterické oleje přítomné v parfémech mohou při slunečném počasí lákat obtížný hmyz, například vosy a včely. Jak z toho ven? Nanášejte v horku parfémy spíše na oblečení.

Jak dlouho používat parfém

Je-li parfém v originálním neotevřeném flakonu, má dlouhou výdrž. Ovšem po otevření by se měl spotřebovat zhruba do půl roku až roku. Nejkratší trvanlivost mají lehké citrusové vůně. Lahvičku skladujte ideálně mimo denní světlo, při teplotě do 20 stupňů. Pokud parfém ztmavne a okolo uzávěru zpozorujete tuhý prstenec, je na čase ho vyhodit. Někdy je znamením konce také zkysnutí a zhoustnutí vonné směsi. Proto parfémy až tolik nešetřete a raději si v našem cenově výhodném e-shopu dopřejte nové!

Parfémovaná voda 50 ml
346
(6 920,00  Kč / 1 l)
Parfémovaná voda 100 ml
975
(9 750,00  Kč / 1 l)
Toaletní voda 100 ml
1 385
(13 850,00  Kč / 1 l)
Toaletní voda 75 ml
429
(5 720,00  Kč / 1 l)
Toaletní voda 150 ml
659
(4 393,33  Kč / 1 l)
Toaletní voda 100 ml tester
965
(9 650,00  Kč / 1 l)
Parfémovaná voda 100 ml
1 013
(10 130,00  Kč / 1 l)
PREMIUM PREMIUM
Parfémovaná voda 75 ml
1 719
(22 920,00  Kč / 1 l)
Parfémovaná voda 100 ml
1 133
(11 330,00  Kč / 1 l)
Kolínská voda 50 ml
195
(3 900,00  Kč / 1 l)
Toaletní voda 100 ml
1 408
(14 080,00  Kč / 1 l)
PREMIUM PREMIUM
Parfémovaná voda 50 ml
1 368
(27 360,00  Kč / 1 l)
Parfémovaná voda 100 ml
1 133
(11 330,00  Kč / 1 l)
Parfémovaná voda 100 ml
863
(8 630,00  Kč / 1 l)
Toaletní voda 100 ml
530
(5 300,00  Kč / 1 l)
Toaletní voda 75 ml
374
(4 986,67  Kč / 1 l)
Parfémovaná voda 40 ml
435
(10 875,00  Kč / 1 l)
Parfémovaná voda 100 ml
1 024
(10 240,00  Kč / 1 l)
Parfémovaná voda 75 ml
1 089
(14 520,00  Kč / 1 l)
Parfémovaná voda 75 ml
479
(6 386,67  Kč / 1 l)
Parfémovaná voda 80 ml
2 494
(31 175,00  Kč / 1 l)
Toaletní voda 100 ml
2 385
(23 850,00  Kč / 1 l)
Parfémovaná voda 100 ml
684
(6 840,00  Kč / 1 l)
Parfémovaná voda 100 ml
554
(5 540,00  Kč / 1 l)
Parfémovaná voda 100 ml
824
(8 240,00  Kč / 1 l)
Parfémovaná voda 50 ml
821
(16 420,00  Kč / 1 l)
Parfémovaná voda 75 ml
1 309
(17 453,33  Kč / 1 l)
Toaletní voda 75 ml
656
(8 746,67  Kč / 1 l)
Toaletní voda 100 ml
1 205
(12 050,00  Kč / 1 l)
Doprava:
Platba:
Certifikace:
Made with by PragueBest