S černými, případně bílými tečkami na nose, čele nebo bradě se v životě setkal skoro každý. Odkud se vlastně berou? Obličej, hrudník a záda jsou bohaté na mazové folikuly, tvořené chloupkem a mazovými žlázami. Při nadprodukci kožního mazu se může kanálek folikulu postupně ucpat odumřelými buňkami, nebo se do otevřeného póru dostanou bakterie a nečistoty. V důsledku působení vzduchu, tedy oxidačního procesu, se pak vytvoří do černa zbarvená tečka neboli komedon.
Při rozsáhlejším postižení pokožky vzniká zánětlivé kožní onemocnění akné, typické hnisavými, zanícenými skvrnami. Pokud prasknou, často zachvátí okolní tkáň, kterou ohrozí tvorbou jizev. Za ucpanými póry, černými tečkami a akné mohou stát hormonální výkyvy, úzkost a stres, dědičnost i nezdravý životní styl (například nedostatek tekutin). Mnoho se dá zvládnout domácí kosmetickou péčí, ale při rozsáhlejších problémech se určitě obraťte na dermatologa. Profesionálové využívají při léčbě akné a jeho následků výkonné lasery, biostimulační lampy, chemický peeling nebo radiofrekvenci.
Nejsou černé tečky jako černé tečky. Jinak se budou odstraňovat ze smíšené, a jinak z mastné pleti. U smíšené pleti se suššími tvářemi a mastnější T-zónou (čelo, nos a brada) vybírejte speciální kosmetiku, která dokáže udržet přirozenou hydrataci. Mastnotu v T-zóně můžete přes den odsávat ubrousky, s následným přepudrováním této oblasti. Lze nasadit i čisticí pleťové náplasti pro T-zónu.
U celkově mastné pleti se zaměřte na každodenní intenzivní čištění, ideálně šetrným mycím gelem, který jí rovněž poskytne potřebnou dávku vlhkosti. Ranní a večerní čisticí rituály jsou nenahraditelné. Jednou měsíčně se doporučuje hloubkové vyčištění s napářkou, jakožto prevence dalšího roztahování pórů. Mastná pleť také snese častější peeling. Doplňkem může být krém proti nedokonalostem pleti, lokální vysušující péče, sérum pro pleť náchylnou k akné a podobně. Při výběru kosmetiky je nutné rozlišit mladou a zralou aknózní pokožku.
Co ještě udrží černé tečky na uzdě? Velmi populární jsou slupovací pleťové masky s aktivním uhlím, které na sebe vážou veškeré nečistoty, odstraňují přebytečný maz i černé tečky, a to už po první aplikaci. Masky také zlepšují cirkulaci krve v obličeji, čímž celkově ozdravují pleť. Většinou obsahují i další aktivní látky pro osvěžení, zjemnění a rozzáření pokožky ohrožené ucpanými póry. Může to být aloe vera, kyselina hyaluronová, kolagen, grepový olej, panthenol…
Když jsme u ingrediencí využívaných v moderní kosmetice, ucpané póry u sušší pleti uvolní kyselina glykolová a u mastnější pleti kyselina salicylová nebo síra. Rozšířené póry stáhne i kyselina azelaová, niacinamid či oxid zinečnatý. Tyto látky obsahují ve vyšších koncentracích pleťová séra, která můžete během roku dle potřeby vystřídat. Naopak se vyhněte olejům – kokosovému, lněnému, olivovému, z pšeničných klíčků… Suché pleti mohou prospívat, ale mastná volá o pomoc právě nežádoucím ucpáváním pórů. Rizikové jsou i minerální oleje, alkohol či silikony v kosmetických produktech.
Po občasné napářce a hloubkovém vyčištění pleti je velmi prospěšná čisticí maska s jílem. Díky součinnosti těchto procedur se dokonale uvolní a rozpustí tvrdý povrchový maz, mechanicky vyčistí a kosmeticky stáhnou póry. Pro potřeby problematické pleti vznikl také čisticí nástroj, příznačně nazvaný odstraňovač černých teček. Používá se snadno: jeho očko přiložíte na nahřátou pokožku v místě ucpaného póru a lehkým přitlačením mechanicky odstraníte nečistotu. Nástroj se samozřejmě musí po každém použití důkladně omýt a nejlépe i vydezinfikovat.
Nedovolte, aby váš život ovládly ucpané póry na pokožce! Obklopte se nekomedogenní kosmetikou, která si s nimi dokáže dobře poradit.
Jaké jsou typy pleti a jak o ně pečovat
Nejčastější potíže pleti a jak je řešit
Přehled kosmetických přípravků
V košíku máte zboží za 0 Kč.
Nakupte ještě za 3 490 Kč a získáte dopravu zdarma s vybranými přepravci.