Jemné dětské vlasy si zaslouží speciální péči. Přiblížíme vám, jak pečovat o vlásky miminek i starších dětí, jaké vlasové produkty použít a také jaké problémy s dětskými vlásky a pokožkou maminky nejčastěji řeší. Náš průvodce vám jednoduše přiblíží vše, co byste o dětských vláscích měli vědět.
Ještě před narozením se dítěti na hlavě tvoří tenké a velmi jemné vlasy, které jsou nazývané lanugo. Tyto vlasy opadají ještě před narozením, mezi chloupky, se kterými se děti už rodí, patří řasy, obočí a vlasy. Tyto chloupky obsahují oproti lanugu pigment, podle kterého je možné poznat, zda bude děťátko tmavší jižanský typ, nebo blonďáček. Barva vlásků se však může ještě během následujících let změnit.
První vlásky, které se objevují po narození, jsou takzvané intermediální a jsou pouze přechodné. Během růstu dítěte tyto vlasy vypadají a nahradí je vlasy nové, takzvané terminální vlasy. Přibližně po roce se struktura vlasů dětí začíná měnit, původně velmi jemný vlásek se více špiní, a je proto ten pravý čas začít používat vhodnou vlasovou kosmetiku.
Jinou péči vyžadují vlásky tříměsíčního miminka a jinou zase vlasy sedmiletého dítěte. V prvních měsících například není vhodné používat na mytí dětských vlasů šampon. Pojďme si přiblížit, jak se starat o vlasy podle věku dítěte.
V prvních měsících života mají miminka většinou velmi málo vlásků, které jsou jemné a nemastí se. Není tedy nutné používat šampon na vlasy, ale stačí vlasy opláchnout vodou. Malým miminkům byste měli vlásky mýt maximálně jednou až dvakrát týdně a šampon začít používat nejdříve v prvním půlroce věku dítěte. Po umytí vlasy jemně vysušte ručníkem, ale netřete vlasy moc silně, mohli byste je poškodit. Používání fénu se v prvních dvou letech věku dítěte nedoporučuje.
Zhruba po půl roce dětem vlásky začínají přibývat, takže je ten správný čas vlásky začít umývat dětským šamponem, který se stará nejen o vlasy, ale také o citlivou pokožku hlavy. Dětské šampony nepálí při případném zanesení do očí a vlasy čistí velmi šetrně.
V případě kratších vlasů stačí používat pouze šampon, na mytí vlasů by se však nikdy neměl používat sprchový gel, aby se zamezilo tvorbě lupů. U delších vlasů by se měl kromě šamponu používat také kondicionér. Jednou za půl roku je vhodné změnit pěšinku, aby si vlasy nezvykly, v pozdějším věku si totiž hůře zvykají na změnu. Používejte také gumičky, které necuchají vlasy.
V pubertě se dospívající často potýkají se stejným problémem, kterým jsou mastné vlasy. Vlasy by se měly umývat tak často, jak je potřeba a volit by se měl šampon, který je vyrobený na míru mastným vlasům. Vyzkoušet můžete také oplach z vývaru heřmánku nebo půlky vymačkaného citronu.
Vzhledem k tomu, že se při každém mytí kůže zbavuje nejen nečistot, potu a zrohovatělých buněk, ale také kožního mazu, který citlivou pokožku hlavy chrání před vnějšími vlivy, je důležité používat kvalitní dětský šampon. Šampony vytvořené na míru potřebám dětí neobsahují žádné dráždivé látky. Při mytí nezapomeňte důkladně opláchnout vzniklou pěnu, její zbytky by mohly podráždit pokožku.
Jak už jsme nastínili výše, na mytí dětských vlásků byste měli vždy používat šampon určený pro děti, vzhledem k tomu, že mají šampony pro dospělé jiné pH a mohly by vlasy dehydratovat. Správný dětský šampon by měl být vždy dermatologicky testovaný, skvělou volbou jsou například šetrné šampony s obsahem výtažků z šípků, měsíčků, bezu nebo kopřiv. Světlé dětské vlásky můžete umývat pomocí heřmánkového šamponu, jenž udržuje krásnou světlou barvu. Kvalitní dětské šampony obsahují také přírodní oleje, například mandlový nebo sezamový, které hydratují pokožku hlavy a usnadňují česání.
Dětský šampon můžete zkusit vyrobit i doma. Vyzkoušejte například oblíbený kopřivový šampon, jehož výroba je velmi jednoduchá. Natrhejte mladé kopřivy, kopřivy bez květů vložte do hrnce s vodou a vařte je tři hodiny. Posledních zhruba čtyřicet minut je vařte velmi zprudka a bez pokličky tak, aby se voda částečně vypařila. Kopřivový vývar nechejte společně s kopřivami odstát do druhého dne při pokojové teplotě. Vývarem pak můžete dětem jemně omýt vlásky, dejte však pozor na to, aby jim domácí šampon nenatekl do očí.
Pokud začínají dětem vlásky padat do očí, můžete vlasy zastřihnout. Pokud si sami na zastřižení vlasů netroufáte, řešením je návštěva kadeřníka. Ideální je vybrat salon, kde se zaměřují právě na dětské klienty. V těchto salonech ví, jak s dětmi pracovat a ostříhat dětem vlásky bez toho, aby se dítě bálo nebo nudilo. Dětem do dvou let by se dětské vlasy neměly stříhat strojkem, protože je pokožka hlavy příliš jemná a mohla by se poškodit.
U některých miminek se mohou, především v prvních týdnech po narození, objevit problémy s vlásky a dětskou pokožkou. Pojďme si přiblížit, s čím nejčastěji maminky bojují.
Některým miminkům se mohou několik týdnů po narození začít objevovat drobné šupinky. Tato šupinatá pokožka se nazývá seboroická dermatitida, která se projevuje bílými, žlutými až hnědými šupinkami ve vlasaté části hlavy nebo nad čelem. Tyto šupinky můžou být mastné i suché. Nemusíte se bát, ve většině případů se nejedná o nic závažného, vždy byste se ale měli poradit se svým pediatrem. Obvykle stačí promazávat vlasovou část kvalitním panenským olejíčkem a vyčesávat vlásky jemným dětským kartáčem, podle některých lékařů je naopak lepší pokožku nechat v klidu.
Některé maminky bojují také se zacuchanými vlasy, týká se to především dětí se světlejším odstínem vlasů evropského typu, které bývají v prvních letech velmi jemné. V tomto případě můžete kromě šamponu vyzkoušet také dětský kondicionér, díky kterému se budou vlasy lépe rozčesávat.
TIP: Bezoplachový kondicionér Revlon Professional
Chcete, aby se děti na mytí vlasů těšily? Udělejte jim radost bezoplachovým kondicionérem pro snadné rozčesávání dětských vlasů Revlon Professional, který zabraňuje lámání a cuchání vlasů, a navíc nádherně voní.
TIP: Kartáč pro snadné rozčesání Tangle Teezer
Dětské vlásky snadno a šetrně rozčešete pomocí kartáče pro snadné rozčesání vlasů Tangle Teezer. Kartáč se pyšní speciálně navrženými štětinkami, které rozčešou mokré i suché vlasy bez poškození. Kartáč padne dobře do ruky a vyniká krásným designem.
Encyklopedie krásy: Péče o vlasy
V košíku máte zboží za 0 Kč.
Nakupte ještě za 3 490 Kč a získáte dopravu zdarma s vybranými přepravci.