Pokud chcete svým vlasům dodat oslnivý lesk, vyživit je a hydratovat, pak by ve vaší vlasové výbavě rozhodně neměly chybět vlasové oleje. Zvolit můžete například esenciální oleje, které je však nutné ředit pomocí nosného oleje. Pojďme si jednotlivé oleje na vlasy přiblížit a poodhalit jejich účinky.
Esenciální oleje se extrahují z různých bylin a rostlin, které jim propůjčují unikátní vlastnosti. Díky svým účinkům a relativně nízkému riziku vedlejších účinků se dlouhodobě používají v alternativních i východních léčivech. Esenciální oleje jsou známé pro svou vůni, ale vynikají také chemickými vlastnostmi, které mohou být prospěšné tělu i vlasům. Tyto oleje se vždy míchají s některým z níže uvedených nosných olejů. Za jaké esenciální oleje vám vaše vlasy poděkují?
Rozmarýn krásně voní a dokáže skvěle dochutit některé pokrmy, přednost esenciálního rozmarýnového oleje však spočívá i v tom, že dokáže podpořit růst vlasů a dodává jim také sílu.
Několik kapek oleje smíchejte s kokosovým anebo olivovým olejem. Následně směs naneste na pokožku hlavy a nechte ji alespoň 10 minut působit. Nakonec vlasy důkladně umyjte šamponem. Ideálně rozmarýnový olej na vlasy používejte alespoň dvakrát týdně.
Růst vlasů podporuje také levandulový esenciální olej. Podle jedné vědecké studie, která byla provedena na zvířatech, byl tento olej schopen generovat rychlejší růst chlupů u myší a podobné účinky má i na lidské vlasy. Výhodou také je, že má tento olej antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti, jež mají příznivý vliv na zdraví pokožky.
Smíchejte několik kapek levandulového oleje se třemi lžícemi některého z nosných olejů a naneste směs na pokožku hlavy a nechejte ji působit alespoň 10 minut a nakonec důkladně umyjte šamponem. Tuto směs můžete používat několikrát týdně.
Pokud vás trápí mastné vlasy, neměl by vaší pozornosti uniknout tymiánový esenciální olej. Je však vhodný nejen na ošetření mastných vlasů, ale stejně jako dva dříve zmíněné oleje podporuje růst vlasů. Tymián totiž zlepšuje krevní oběh na pokožce hlavy a současně dodává potřebné živiny pro vlasové folikuly, které jsou nezbytné pro zdravý růst vlasů.
Vzhledem k tomu, že je tymiánový olej velmi silný, smíchejte maximálně dvě kapky oleje se dvěma lžícemi nosného oleje. Nechte působit alespoň 10 minut a opláchněte šamponem.
Podporu růstu slibuje i šalvějový olej, ten navíc zabraňuje vypadávání vlasů a zbavuje vlasy nadbytku mazu a lupů. Antibakteriální a antioxidační účinky oleje mohou také přispět k péči o řídnoucí a oslabené vlasy.
Tři kapky šalvějového oleje smíchejte s kondicionérem nebo jednou lžící libovolného nosného oleje a nechejte ho působit alespoň 10 minut. Šalvějový olej používejte ideálně minimálně dvakrát týdně.
Olej z máty peprné je vhodný jak pro suché, tak i pro mastné vlasy. Mírní podráždění pokožky hlavy a redukuje tvorbu kožního mazu, a díky tomu také zabraňuje tvorbě lupů. Vlasy v neposlední řadě povzbuzuje a stimuluje jejich růst.
Dvě kapky mátového oleje smíchejte s libovolným nosným olejem. Směs vmasírujte do pokožky hlavy, nechejte působit 5 minut a nakonec vlasy umyjte šamponem a kondicionérem.
Esenciální olej z citrónové trávy nejen krásně voní, ale má vliv i na zdraví vlasů. Stimuluje totiž vlasové folikuly a je dobrou prevencí proti vypadávání vlasů. Po jeho použití budou vaše vlasy lesklé, svěží a navíc krásně provoněné aromatem citrusů. Podle studie z roku 2015 dokonce olej z citronové trávy po jediném týdnu používání snížil množství lupů.
Tento olej můžete používat každý den. Několik kapek oleje smíchejte se svým oblíbeným šamponem nebo kondicionérem a vmasírujte ho do pokožky hlavy.
Olej z cedrového dřeva má příznivé účinky na padání vlasů, opět totiž pomáhá stimulovat vlasové folikuly a prokrvuje vlasovou pokožku. Podle výzkumu olej z cedrového dřeva zvyšuje růst vlasů o neuvěřitelných 44 % a mimo to také eliminuje výskyt lupů. Má také antibakteriální vlastnosti.
Několik kapek oleje smíchejte se dvěma lžícemi nosného oleje, vmasírujte směs do pokožky hlavy a nechejte ji působit 10 až 15 minut. Následně vlasy opláchněte.
Tea tree olej neboli olej z čajovníku je ve světě kosmetiky jedním z nejoblíbenějších olejů vůbec. Tea tree olej pomáhá s regulací mazotvorby a čistí vlasy. Má silné protizánětlivé účinky, díky čemuž je velmi oblíbený při léčbě problémů pokožky hlavy. Často se proto používá v šamponech a kondicionérech, vzhledem k tomu, že léčí lupy a zlepšuje cirkulaci krve. Antiseptické, antifungální, antibakteriální, antioxidační a protizánětlivé účinky oleje zajišťují, že vlasy zůstávají čisté a zdravé.
Dvě polévkové lžíce jakéhokoliv nosného oleje smíchejte s deseti kapkami oleje z čajovníku. Směs zahřejte v hrnci a naneste na vlasy po celé jejich délce. Vlasy následně zabalte do igelitového sáčku a ručníku. Směs nechejte působit 20 minut, důkladně opláchněte a umyjte vlasy šamponem. Tímto teplým olejem byste měli vlasy hýčkat maximálně třikrát týdně. Dejte si však pozor na to, abyste olej nezahřáli na příliš vysokou teplotu, protože by mohl ztratit živiny.
Na míru potřebám mastných vlasů je určený meduňkový olej, který vlasy zbavuje mastnoty, mastných lupů a také akné na pokožce hlavy. Olej z meduňky má antiseptické a antimikrobiální vlastnosti, čímž také podporuje růst vlasů. Za zmínku také stojí skutečnost, že meduňkový olej pomáhá i při zbavování vší.
Nosné oleje jsou oleje, které je možné spojit s dalšími přísadami, například v podobě esenciálních olejů. Někdy jsou také nazývané jako základní, vzhledem k tomu, že jsou častým základem při výrobě kosmetiky, ať už té vlasové nebo na tělo a pleť. Nosných olejů je celá řada, liší se konzistencí, hustotou a také svými účinky.
Mandlový a kokosový olej si oblíbily ženy napříč celým světem. A není také divu, oba tyto oleje se totiž hodí pro péči o pokožku těla i obličeje a navíc jsou vhodné i na vlasy. Z kokosového i mandlového oleje snadno vytvoříte vyživující zábal na vlasy a můžete do nich přimíchat i esenciální oleje, díky kterým budou vaše vlasy ještě krásnější než kdy dříve.
Olivový olej, který obsahuje prospěšné mastné kyseliny a rostlinné steroly, využijete jako nosný olej pro masáže, čisticí prostředky na obličej a v neposlední řadě péči o vlasy. Ideálně zvolte extra panenský olivový olej.
Arganový olej, který se také někdy po právu nazývá tekutým zlatem, se může pochlubit hned celou řadou výjimečných účinků na vlasy. Vlasům navrací přirozenou vitalitu a lesk, vyživuje a prokrvuje vlasové kořínky, čímž obnovuje a zesiluje strukturu vlasů, hloubkově vlasy hydratuje a zanechává je sametově hebké a také pomáhá s léčbou potíží vlasové pokožky.
Dalším oblíbeným nosným olejem na vlasy je jojobový olej. Vlasům dodává jemnost a lesk a obaluje roztřepené konečky, takže působí jako přírodní silikon. Má také skvělý vliv na pokožku hlavy, podporuje růst vlasů a je možné ho použít jako vlasový zábal na celé vlasy nebo cíleně jen na konečky vlasů. Jojobový olej ocení i ženy, které bojují s cuchajícími se vlasy, protože usnadňuje jejich rozčesávání.
Ricinový olej zlepšuje kvalitu vlasů a posiluje je. Snižuje riziko vzniku lupů, roztřepených konečků a poškození vlasů díky obsahu kyseliny ricinolejové, která pomáhá vyrovnat pH pokožky hlavy.
Encyklopedie krásy: Péče o vlasy
V košíku máte zboží za 0 Kč.
Nakupte ještě za 3 490 Kč a získáte dopravu zdarma s vybranými přepravci.