Máte vlnité, kudrnaté nebo neposedné vlasy a toužíte po těch rovných? Způsobů, jak rovných vlasů dosáhnout, je hned několik. Vlasy můžete narovnat pomocí žehličky na vlasy, správnou technikou fénování, pomocí stylingových přípravků nebo také metodou brazilského keratinu či díky přírodním ingrediencím. Pojďme si jednotlivé způsoby přiblížit.
Co se v tomto článku dozvíte:
Jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak vlasy narovnat, je jejich vyžehlení žehličkou na vlasy. Žehličku byste měli vybírat podle typu, materiálu žehlicí plochy, teploty, doby nahřátí, délky kabelu a dalších doplňkových funkcí.
Na trhu je k dostání hned několik typů žehliček. Setkat se můžete s klasickými žehličkami na vlasy, parními žehličkami nebo také ionizačními žehličkami. Tu pravou byste měli vybírat s ohledem na to, co od ní požadujete a také podle toho, jaké máte vlasy. Jemné vlasy toho totiž snesou méně než vlasy husté. Mezi jakými žehličkami tedy můžete vybírat?
Klasické žehličky jsou vyhledávané díky tomu, že dokáží nejen vlasy narovnat, ale také navlnit. Jsou dostupné v celé řadě velikostí a designů a také teplotních rozpětí. Ne všechny si však dokážou poradit s hustými, kudrnatými a nepoddajnými vlasy.
Pokud hledáte co nejšetrnější žehličku na vlasy, sáhněte po ionizační žehličce, která žehlí vlasy šetrně, dodává jim hydrataci a chrání je před statickou elektřinou. Po vyžehlení jsou vlasy lesklé a krásné na pohled. Je však třeba počítat s vyšší pořizovací cenou žehličky.
Máte kudrnaté a nepoddajné vlasy? Pak se poohlédněte po parní žehličce na vlasy, která žehlí pomocí páry a urychluje celý proces žehlení. Nespornou výhodou také je, že vlasy nepoškozuje tak jako klasická žehlička. Není ale vhodná pro jemné vlasy a opět je dražší než klasická žehlička.
Chcete mít dokonale rovné vlasy i na cestách? V tomto případě vám přijde vhod cestovní žehlička na vlasy, jež se vyznačuje malými rozměry, a snadno se vám tak vejde do tašky nebo do kufru. Vzhledem k menší žehlicí ploše žehlení s touto žehličkou trvá déle a je vhodná jen pro občasné použití.
Kromě žehliček na vlasy se můžete setkat také s žehlicími kartáči. Ty se hodí, když vedle rovných vlasů toužíte zároveň i po větším objemu.
Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru správné žehličky na vlasy je bezesporu materiál žehlicí plochy. Setkat se můžete s žehlicími plochami z kovu, keramiky, teflonu, turmalínu, titanu nebo s kombinací daných materiálů. Před kovovými plochami odborníci varují, nejsou totiž k vlasům šetrné. Žehlicí plochy z titanu vynikají největší odolností. Šetrné k vlasům jsou žehlicí plochy z keramiky a teflonu a plochy z turmalínu dodávají vlasům lesk a předcházejí elektrizování.
Při výběru žehličky na vlasy se zaměřte také na další funkce, které některé z nich nabízejí. Mezi ty nejvyhledávanější patří automatické vypnutí, které oceníte v případě, že odejdete z domu a zapomenete žehličku vypnout. Další oblíbenou funkcí je ionizace, jež zabraňuje elektrizování vlasů a navíc vlasy hydratuje. Žehlička může mít i praktický displej, díky kterému budete vědět, jakou má aktuální teplotu.
Vlasy vždy žehlete, když jsou suché a dobře rozčesané. Nikdy nesahejte po žehličce, pokud máte ve vlasech tužidlo nebo lak. Při žehlení začínejte u spodních pramenů a žehlete postupně jeden pramen za druhým, prameny by měly být zhruba 1,5 až 2 centimetry silné. Abyste oddělili vyžehlené pramínky od těch nevyžehlených, mějte po ruce skřipce na vlasy. Pramínky přežehlujte tak, abyste se u každého z nich zastavili pouze na několik vteřin. Ideálně vlasy nežehlete denně nebo příliš často.
Pokud se rozhodnete, že dokonale rovných vlasů docílíte pomocí žehličky, myslete na to, že i ta nejkvalitnější žehlička může vaše vlasy poškodit. Přeci jen vysoké teploty vlasům všeobecně nesvědčí. Naštěstí však existují ochranné přípravky pro vlasový styling obsahující účinné složky, díky kterým budou vaše vlasy chráněné.
Rovných vlasů můžete dosáhnout i správnou technikou foukání. Jak na to? Budete potřebovat fén s nastavitelnou teplotou vzduchu a odnímatelnou hubicí, kvalitní plochý kartáč a v neposlední řadě již zmíněný přípravek pro tepelnou ochranu vlasů. Foukání probíhá v několika krocích:
Než vlasy začnete foukat, pořádně je rozčešte. K rozčesání použijte kvalitní kartáč, který je určený i na česání mokrých vlasů.
Jak už jsme zmínili, vlasům příliš vysoké teploty škodí, je proto nutné do nich před foukáním horkých vzduchem aplikovat stylingový přípravek pro tepelnou ochranu vlasů.
Máte už vlasy rozčesané a nanesli jste do nich ochranný přípravek? Nyní je čas na to, abyste vlasy prosušili. Fénem bez nasazené hubice foukejte vlasy po celé hlavě tak, aby zůstaly zhruba z 10 % vlhké. V případě, že máte vlasy vlnité nebo kudrnaté, měly by zůstat vlhké alespoň z 20 % před tím, než je začnete fénem tvarovat.
Nyní na fén nasaďte hubici a rozdělte vlasy na tři části. Část nad čelem, prostřední a spodní. Začněte u spodní části, zbytek vlasů můžete oddělit pomocí skřipců. Podložte pramen vlasů plochým kartáčem a společně s fénem klouzejte směrem dolů. Teplý vzduch bude vlasy tvarovat a uhlazovat. Myslete na to, že by měl fén vždy kopírovat směr růstu vlasů. Až budete mít všechny prameny vysušené, profoukejte je ještě studeným vzduchem, který zafixuje tvar účesu.
Další možností, jak dosáhnout dlouhodobého narovnání vlasů, je brazilský keratin. Keratin tvoří zhruba 80 % vlasové struktury a zodpovídá za jejich kvalitu. Ošetření brazilským keratinem probíhá tak, že zažehlením proniknou molekuly keratinu až do střední vrstvy vlasů. Vlasy zůstávají rovné až po dobu několika měsíců a po dvou až třech měsících se keratin z vlasů vymyje.
S narovnáním vlasů vám pomohou i stylingové produkty pro uhlazení vlasů. Tyto přípravky v podobě krémů, sprejů, balzámů a mlék vlasy vyhladí a zanechají je lesklé a hydratované. Přípravky pro uhlazení vlasů najdete v nabídce světoznámých značek, například značky Tigi, Schwarzkopf nebo Wella a Matrix.
Nechcete vlasy žehlit žehličkou, ale zároveň toužíte po rovných vlasech? Dobrou zprávou je, že vysněných vlasů můžete dosáhnout i bez žehličky s pomocí přírodních ingrediencí. Jakých?
Ricinový olej je ceněný proto, že hydratuje pokožku hlavy a také vlasy, čímž pomáhá udržet vlasy rovné. Aplikace ricinového oleje je velmi jednoduchá. Stačí ho vetřít do vlasů, nechat několik minut působit a následně ho opláchnout. Myslete ale na to, že byste to neměli s množstvím oleje přehánět, vlasy by se mohly mastit.
Jablečný ocet je známý tím, že vlasům dodává oslnivý lesk, možná jste však nevěděli, že se dokáže postarat i o vyrovnané pH a také vyhlazení vlasů. Jak připravit kúru z jablečného octa? Smíchejte dvě až tři lžíce jablečného octa s litrem studené vody. Do nálevu ponořte vlasy a poté jím oplachujte celou hlavu. Nakonec vlasy jemně vyždímejte a vysušte.
Schopnost narovnat vlasy má i kokosové mléko. To také vyniká svými antibakteriálními vlastnostmi, které snižují pravděpodobnost infekce pokožky hlavy. Šťávu z kokosu byste měli ideálně získat přímo z kokosového ořechu, nechat ji ve vlasech působit minimálně 10 minut a poté ji důkladně opláchnout.
Pivo je dobré nejen na zahnání žízně, ale má také blahodárné účinky na vlasy. Je plné vitamínů a antioxidantů, které udržují vlasy pevné, a tím se podílí i na tom, že jsou vlasy rovnější. Pivo na vlasy naneste po použití šamponu, nechte ho chvilku působit a nakonec vlasy opláchněte vodou.
Encyklopedie krásy: Péče o vlasy
V košíku máte zboží za 0 Kč.
Nakupte ještě za 3 490 Kč a získáte dopravu zdarma s vybranými přepravci.