První důkazy o barvení vlasů jsou staré více než 5000 let. Dalo by se říci, že ženy i muži napříč světem touží dosáhnout vysněné barvy vlasů už od nepaměti. Jaké máte možnosti, když chcete vlasy nabarvit? A jaké jsou výhody permanentních a smývatelných barev na vlasy?
Pokud chcete změnit odstín svých vlasů, máte na výběr hned několik možností. Vlasy můžete nabarvit oblíbenými permanentními barvami na vlasy, sáhnout po přelivu, nebo zvolit některou ze smývatelných barev. Pojďme si jednotlivé varianty přiblížit.
Permanentní barvy, slibující dlouhotrvající efekt, se používají k ztmavení i zesvětlení vlasů. Jak tyto barvy fungují? Barvy se míchají s vyvíječem, který barvu aktivuje. Barvení v podstatě probíhá ve třech krocích. V tom prvním se otevírá vlasové vlákno, ve druhém kroku do sebe vlas přijímá barvu, která se po určitou dobu nechává působit, a ve finálním kroku se vlasy umývají šamponem a kondicionérem tak, aby se vlasy opět uzavřel a nedošlo ke ztrátě barvy.
Mezi hlavní výhody permanentních barev na vlasy patří zejména dlouhotrvající efekt, 100% krycí účinek a také možnost zesvětlení vlasů a široká škála barev a odstínů.
Barvy na vlasy jsou založeny na celé řadě chemických látek. Vývoj pigmentace se totiž zakládá na reakcích mezi aromatickými aminy, mezi které patří například hydrogen peroxid, aminophenol, resorcinol nebo methylaminofenol. Do barev se navíc přidávají pěnidla, změkčovače a další přípravky pro snadnější nanášení, lepší konzistenci nebo parfemaci.
V roce 1818 se začal k zesvětlování vlasů poprvé používat peroxid vodíku a téměř o sto let později, v roce 1907, Eugene Paul Louis Schueller představil světu první barvu na vlasy ze zdravotně nezávadných chemických látek. Přečtěte si více o historii barvení vlasů.
Chcete, aby vám nová barva vydržela co možná nejdéle? Pak vyzkoušejte tipy profesionálních kadeřníků.
Voda se s barvami na vlasy příliš nekamarádí. Pokud si tedy přejete, aby vám barva vydržela co nejdéle, nemyjte vlasy každý den, ale až ve chvíli, kdy je opravdu potřeba.
Na trhu jsou k dostání speciální vlasové přípravky na barevné vlasy, které prodlužují životnost barvy. Na své si přijdou jak blondýnky, tak i brunetky. Pro platinové blondýnky jsou ideální volbou takzvané silver šampony, které potlačují žlutý nádech ve vlasech. Pro brunety pak šampony a kondicionéry pro hnědé vlasy.
Barvené vlasy jsou náchylnější k poškození, proto byste je neměli vystavovat vysokým teplotám, ať už v podobě horkých slunečních paprsků, žehliček na vlasy nebo fénování. V případě, že plánujete být dlouho na ostrém slunci nebo chcete vlasy vyžehlit či natočit, aplikujte na ně přípravek pro tepelnou ochranu vlasů.
Sulfáty vyžírají barvu z vlasů, při výběru vlasové kosmetiky se proto vyhněte té, která obsahuje sodium lauryl sulfát (SLS). Jakých dalších sporných látek byste se měli raději vyvarovat?
Silikony obalují povrch vlasů, což má za následek, že do nich nepronikne žádný přípravek, vlasy pak bývají matné s nádechem do šeda a vaše nová barva vlasů tedy nemůže vyniknout v celé své kráse.
Rozdíl mezi barvou a přelivem nespočívá jen v tom, jak dlouho barva na vlasech vydrží, ale také v síle peroxidu, se kterou se barva míchá. V přelivu bývá obvykle 3% peroxid, který vlas otevře pouze ve vrchní části, zatímco v případě permanentních barev se jedná o 6 až 9% peroxid. Přeliv ženy nejčastěji volí ve chvíli, kdy si nejsou 100% jisté zvoleným odstínem nebo pokud rády často mění barvy. Zatímco barva dokáže vlasy zesvětlit i o řadu odstínů, přeliv zvládne vlasy zesvětlit pouze lehce.
Přeliv nabízí řadu výhod, jednou z nich je skutečnost, že je obvykle šetrnější než klasická barva, přeliv zvýrazní a sjednotí vaši stávající barvu, a navíc působí velmi přirozeným dojmem. Přeliv se také postupně a lehce vymývá. Není vhodný na šediny, ale díky tomu, že je k vlasům šetrný, je skvělou volbou pro ženy, které mají poškozené vlasy nebo vlasy zesvětlené od sluníčka.
Toužíte po změně, ale zároveň se bojíte, že se vám výsledek nebude líbit? Vyzkoušet můžete některou ze smývatelných barev, které vydrží jen několik dnů nebo týdnů. Smývatelné barvy v podobě šamponů, pěn nebo sprejů se z vlasů postupně vymývají a většinou jsou k vlasům velmi šetrné. Když se vám bude výsledný odstín líbit, můžete následně vlasy nabarvit permanentními barvami na vlasy s dlouhodobým efektem. Jaké smývatelné barvy na vlasy jsou na trhu k dostání?
Smývatelné barvy se z vlasů postupně vymývají, když se vám tedy výsledný efekt nebude líbit, víte, že se brzy smyjí, navíc také umožňují často měnit barvu. Výhodou také je, že jsou šetrné k vlasům a při odrůstání není kontrast mezi odrosty a nabarvenými vlasy tak znatelný jako u permanentních barev.
Vydrží ale jen několik dnů nebo týdnů a nenabízejí možnost zesvětlit vlasy.
Velké oblibě se těší i přírodní barvení. Ženy si vlasy nejčastěji barví hennou, jedná se o prášek, který se vyrábí z listů keře, jenž roste v subtropickém pásmu. Henna se nejlépe hodí na přírodní, nebarvené vlasy, které nejen obarví, ale dodá jim také lesk a vyhladí je. Henna vlasy zbarvuje na měděnou, ohnivě zrzavou, červeno-hnědou nebo také hnědou a černou barvu. Vždy však vlasy spíše ztmaví. Chytí i na šediny, je však důležité počítat s tím, že budou světlejší než zbytek vlasů. Zjistěte více o šetrném barvení vlasů přírodní cestou.
Encyklopedie krásy: Péče o vlasy
V košíku máte zboží za 0 Kč.
Nakupte ještě za 3 490 Kč a získáte dopravu zdarma s vybranými přepravci.