Make-up je už po generace nejjasněji zářící hvězdou dekorativní kosmetiky. Miliony žen si ho denně vklepávají do tváří, protože jemně podtrhne přirozený půvab, barevně sjednotí pleť, zamaskuje nedostatky i projevy únavy. Moderní přípravek zajistí pokožce zkrášlení, péči, ochranu před UV zářením, zvlhčení… Ctí ho prodyšnost i voděodolnost. Zvládne střídmé denní i výrazné slavnostní nalíčení, které však nespočívá v silných vrstvách. Cílem není udělat ze sebe někoho jiného, ale zdůraznit osobitost.
Historie make-upu odkazuje na Egypt v období 3000 let před naším letopočtem. Tehdy se intenzivně líčily ženy, muži i děti. Později, ve starém Řecku a Římě, se zkrášlovaly pouze ženy a jejich cílem byla přirozenost ve stylu bohyně Afrodity. Ovšem tehdejší pudrový make-up se vyráběl z olova… a z toho si určitě inspiraci brát nebudeme.
V Evropě se stalo líčení výsadou až v renesanci a jen v bohatých kruzích. Teprve během 18. století se kosmetika včetně výroby make-upů rozšířila i mezi nižší vrstvy. Věhlas získala růžová tvářenka podle madame Pompadour – známka majetnosti a vznešenosti. Make-up byl opět zapovězen ve viktoriánské době, která holdovala jen podomácku vyrobeným řasenkám.
Rozmanité trendy make-upu přineslo, i díky nástupu filmu, 20. století. Jeho počátek byl ve znamení příklonu k nápadnému očnímu make-upu starých Egypťanů. Ve 30. letech ženy prakticky odstranily obočí a v 50. letech se zaměřily na líčení rtů. Make-upy z filmových studií byly nejdříve nápadně bílé, později se zaměřovaly na vystínování lícních kostí. Značka Max Factor už v první třetině 20. století cíleně sladila odstíny make-upu s tělesnými znaky a uvedla na trh kosmetické kazety. Ženy se tak mohly snadno přiblížit celebritám.
Svou „make-up slávu“ má i česká kotlina. V barrandovských filmových ateliérech vznikl z iniciativy Olgy Knoblochové a Vlastimila Boublíka legendární silně krycí make-up Dermacol, jehož licence se roku 1965 prodala do Hollywoodu, kde začala sloužit představitelům filmových hrdinů. Ryze český make-up Dermacol dodnes sbírá vavříny od Spojených států přes Evropu až po Austrálii. V 70. letech byla ideálem opálená pleť rozjasněná bronzerem. Disco kultura 80. let přinesla pestré barvy očních stínů, rtěnek i tvářenek, 90. léta lesk a kouřový vzhled.
Současný make-up má být prakticky neviditelný. Lidé z vašeho okolí by si měli lámat hlavy nad tím, zda jste vůbec nalíčená. Ideálem doby je čistá, rozjasněná pleť, zdánlivě bez kapky make-upu i zrníčka pudru. „Na míru“ pořízený prodyšný make-up, zkombinovaný s podkladovou bází lichotící pokožce a šikovnými korektory dokáže až neuvěřitelné věci. Matný, zapudrovaný vzhled v podobě masky už opravdu patří minulosti.
V následujících kapitolách poradíme:
Čtěte a hlavně se nebojte make-upy testovat. Časem určitě najdete ten, který s vámi doslova splyne a vyzdvihne vaše největší přednosti.
Encyklopedie krásy > Líčení a dekorativní kosmetika
V košíku máte zboží za 0 Kč.
Nakupte ještě za 3 490 Kč a získáte dopravu zdarma s vybranými přepravci.