Možná se vám po náročném dni jeví cesta rovnou do postele jako to nejlepší řešení. Proč ztrácet čas odličováním? Proč si raději o těch pár minut neprodloužit sladký spánek? No… třeba proto, že neodlíčená pokožka se přes noc nedokáže správně regenerovat. Nebo proto, že všechny ty nečistoty a zbytky make-upu ucpávají póry a způsobují předčasné stárnutí pleti.
Když jsme si ujasnili, že je potřeba před spaním pleť odlíčit, pojďme se podívat, jaké odličovací přípravky jsou vlastně v nabídce. Jaké odličovače jsou nejefektivnější, jaké jsou jejich výhody a nevýhody, jaké se nejsnáze používají, jaké se hodí pro váš typ pleti? Přinášíme vám průvodce odličovacími krémy, balzámy, vodami, oleji a dalšími produkty. Který z nich zvolíte vy?
Pamatujete si ještě na rok 2015 a micelární vody, které najednou musela mít každá kosmetická značka? A rázem také musela být součástí zkrášlující výbavy téměř každé ženy. Díky čemu si micelární vody získaly takovou slávu? Jsou velmi efektivní, a zároveň se snadno používají. Několika lehkými tahy setřete nečistoty a zbytky make-upu a vaše pokožka bude úžasně svěží.
Jak micelární vody fungují? Obsahují takzvané micely, které k sobě přitahují jak nečistoty, tak i make-up či zbytky opalovacích přípravků. Nanáší se na vatový tamponek, kterým následně odlíčíte pokožku. Doporučujeme používat micelární vodu jako první krok čištění pokožky a následně pokračovat třeba s pěnivým čističem, který dočistí pokožku a odstraní případné pozůstatky nečistot a micelárky. Micelární vody se perfektně hodí pro všechny typy pleti, vzhledem ke složení bez oleje po nich velmi často sahají zejména ženy se smíšenou až mastnou pokožkou. Ale i ostatní typy pleti si dokážou najít perfektní micelárku.
Náš tip: Micelární voda Bioderma Sensibio
Pro některé z nás je pokožka skutečně čistá až díky bohaté pěně, kterou vytvoří náš oblíbený čisticí přípravek. Pěna uvolní make-up, nečistoty, přebytečný kožní maz, odumřelé buňky i pot. Po důkladném opláchnutí pokožka zůstane svěží a čistá.
Nevýhodou pro někoho může být komplikovanější použití, protože na rozdíl od micelární vody se pěnivý odličovač musí opláchnout. Ale nemusíte se bát, že by voda vysušovala pleť. Moderní odličovací gely a pěny obsahují zklidňující a hydratační složky, které vedle čištění zároveň pečují o pokožku. Pěnivé čističe jsou ideální pro normální, smíšenou a mastnou pleť, ale naleznete mezi nimi i přípravky vhodné pro suchou a citlivou pokožku. Při výběru se vždy mrkněte, pro jaký typ pleti je daný odličovač vhodný.
Náš tip: Odličovací pěna ALCINA N°1
Ženy s citlivou a suchou pletí odjakživa tíhnou k bohatším, krémovějším texturám. Odličovací krémy a mléka vedle čisticích složek často obsahují i zjemňující, zklidňující, hydratační či výživné látky, které o pokožku pečují, zatímco ji čistíte.
Hutnější odličovací krémy i lehčí mléka jemně odstraňují líčidla, zbytky opalovacích krémů i veškeré nečistoty, jež během dne ulpí na pokožce. A dělají to tak, aby pleť zbytečně nevysušily. Bohatá textura naopak pokožku rozmazluje a odličování díky tomu může být skutečně příjemným rituálem. Ocení ho již zmíněné sušší a citlivější typy pleti, ale právě pro požitek ze samotné aplikace po něm často sáhnou i ženy s normální pokožkou.
Náš tip: Odličovací mléko Payot
Relativně nová kategorie mezi odličovači se velmi rychle našla cestu na koupelnové poličky i regály profesionálních kosmetiček. Jak už název napovídá, tyto přípravky mají hutnou balzámovou texturu, která na pokožce okamžitě začíná rozpouštět dokonce i ty nejvytrvalejší a dlouhotrvající make-upy a další líčidla. Po kontaktu s vodou se textura mění v jemnou emulzi a možná i vás překvapí, jak snadno se tyto odličovače oplachují.
Po opláchnutí se nemusíte bát pocitu napjaté a vysušené pleti. Odličovací balzámy zanechají vaši pokožku nejen úžasně čistou, ale také jemnou a hydratovanou. Stejně jako krémy a mléka i balzámy často mají mezi ingrediencemi spoustu vyživujících a zklidňujících složek. Právě proto jsou perfektní volbou pro suchou, velmi suchou a citlivou pleť.
Hledáte opravdového pracanta mezi odličovači? Pak vsaďte na odličovací olej. Jak známo, olej rozpouští olej, a dokáže tak z vaší pleti odstranit téměř všechno, co tam nepatří. Dlouhotrvající líčidla, ale i nadbytečný kožní maz, odumřelé buňky, sluneční faktory, prach a další nečistoty by se měly mít před odličovacím olejem na pozoru. Nanášejte ho na navlhčenou pokožku a jemně masírujte. Olej postupně uvolní nečistoty a zanechá jen čistou pleť.
Vzhledem k tomu, že se odličovací oleje hůře oplachují a jejich pozůstatky mohou zůstat na pokožce, dočistěte pokožku vždy ještě dalším čističem, přesně podle pravidel dvojího čištění. Jedině tak se ujistíte, že pokožka správně absorbuje další péči v podobě séra a nočního krému. Zjemňující a vyživující benefity odličovacích olejů nejvíc ocení suchá a velmi suchá pokožka, ale v kombinaci s druhým čištěním se skvěle hodí i pro ostatní typy, jako je normální, citlivá, a dokonce i smíšená až mastnější pleť.
Náš tip: Odličovací olej Physicians Formula
Oblíbeným zlepšovákem pro unavené, vytížené, nebo prostě jenom trochu líné ženy jsou pak odličovací ubrousky. Představují totiž nejrychlejší a nejsnazší způsob odlíčení make-upu před spaním. Vytáhněte vlhčený odličovací ubrousek, několika tahy odstraňte make-up a šup do postele… No, kéž by to bylo tak snadné.
Odborníci tvrdí, že odličovací ubrousky nikdy nedokážou odstranit make-up a další nečistoty stejně efektivně jako ostatní druhy odličovačů. Použijte je třeba jako první krok, ale následně pokožku dočistěte pomocí gelu, pěny, krému, mléka či micelární vody. Nebo si je nechte poblíž postele pro ty večery, kdy už opravdu nenajdete energii na důkladné vyčistění pokožky. Ale neuchylujte se k tomuto nouzovému řešení příliš často. Ubrousky jistě také mají své místo v toaletních taštičkách, protože na cestách tuto rychlou metodu oceníte jakbysmet.
Náš tip: Micelární odličovací ubrousky Nivea
Na jaká líčidla obecně máme ty nejpřísnější požadavky? Co musí vydržet velmi dlouho, co nesmí být ohroženo třeba nenadálým deštěm, slzami, nebo třeba líbáním? Přece dlouhotrvající a voděodolné řasenky, rtěnky, oční linky a stíny. Měly by držet jako přibité a často tomu tak je, ale všechny víme, že jejich odličování je někdy peklo. Od toho tu jsou specializované odličovače na oči a rty, které si poradí i s těmi nejvytrvalejšími líčidly.
Mají těžkou úlohu. Popasovat se s pevně zafixovanými líčidly v okolí očí a rtů, tedy v oblastech, které jsou z celého obličeje nejcitlivější a nejzranitelnější. Jejich složení je vysoce efektivní, ale přesto šetrné. Často bývají na olejové bázi, protože, jak už bylo řečeno u odličovacích olejů na obličej, olej dokáže rychle a snadno rozpouštět všechny nečistoty, včetně dlouhotrvajícího make-upu. Jak nejlépe používat odličovač na oči a rty? Naneste ho na 2 vatové tamponky a přiložte je na oči. Dejte odličovači několik desítek vteřin, aby se popral s veškerými líčidly. Potom je jemnými pohyby setřete. Stejně postupujte i v oblasti rtů.
Náš tip: Odličovač očí Lancome Bi-Facil
Tonikum rozhodně není plnohodnotný odličovač v pravém slova smyslu. Není to vlastně ani odličovač. Ale našel si cestu do našeho přehledu, protože tvoří perfektní tečku za odlíčením a čištěním pleti. Jakmile si pleť vyčistíte, naneste na ni tonikum pro dodatečné osvěžení a hydrataci. Jejich další účinky se různí, záleží na složení. Některá tonika obsahují kyseliny, glycerin, antioxidanty či protizánětlivé složky, některá zase rozjasňující látky.
Představují poslední krok čištění pleti a jakýsi přechodový můstek směrem k aplikaci séra a nočního krému. Vyberte si tonikum podle konkrétních účinků nebo pro váš typ pleti a nanášejte ho pleť vatovým tamponkem.
Přečtěte si, jak na vaši pleť působí, když si ji jednou (nebo i víckrát) nevyčistíte. Anebo se mrkněte, jak si pokožku odličovat a čistit správně. Nebo si rovnou vyberte svůj ideální odličovač.
Encyklopedie krásy > Líčení a dekorativní kosmetika
V košíku máte zboží za 0 Kč.
Nakupte ještě za 3 490 Kč a získáte dopravu zdarma s vybranými přepravci.