Křehké, lámavé, třepící se, hrbolaté, slabé, příliš krátké, drsné… to jsou nejčastější problémy nehtů. Možná trápí i vás, možná už jste se několikrát zamýšleli nad tím, co vlastně žalostný stav vašich nehtů způsobuje. Přiznejte si to. Není to tak trochu vaše vina? Jak se vlastně ke svým nehtům chováte a jak o ně pečujete? A netrápíte je zbytečně těmito častými zlozvyky? Představujeme největší úhlavní nepřátele vašich nehtů.
Velmi krátké, někdy až do krve okousané nehty s drsným a hrbolatým povrchem. Na vině je onychofagie, česky pak jednoduše kousání nehtů. Obvykle se považuje spíš za dětský zlozvyk, ve skutečnosti si ale kouše nehty i podstatná část dospělých. Vede je k tomu nadměrný stres či strach, obavy z důležitého okamžiku a další zátěžové situace. Okousané nehty působí hrozně, díky nečistotám a bakteriím, které za nehty ulpívají, je to navíc i dost nehygienické.
Jak se zbavit tohoto zlozvyku? Noste nehty neustále nalakované. Laky obvykle nechutnají moc dobře, představují vizuální překážku mezi vašimi zuby a okrajem nehtu, do něhož se lidé tak rádi zakusují. V případě profesionální manikúry by vám také určitě bylo líto peněz, které jste do ní investovali. A v neposlední řadě: Zkuste odbourat stres, který tak často spouští okusování nehtů.
Jakmile se lak z vašich nalakovaných nehtů začne loupat, okamžitě se pustíte do práce a sloupnete postupně i lak, který zatím na nehtu dobře držel. Pozor na to. Touto nešetrnou prací můžete poškodit horní vrstvu nehtového lůžka, a oslabit tak celý nehet.
Jakmile se lak začne sám loupat, vezměte si do ruky odlakovač a důkladně všechny nehty odlakujte. A abyste předcházela brzkému loupání laku, nezapomeňte si na každý barevný lak nanést ještě takzvaný top coat.
Nehtová kůžička by si ráda žila svým životem, naneštěstí nás z nějakého neznámého důvodu šíleně otravuje, a děláme jí proto ze života peklo. Ať už chudáka nehtovou kůžičku okusujeme, odlupujeme, nebo seřezáváme, výsledkem jsou záděry, krvavé šrámy, vysušená kůže a potenciální riziko infekce.
Pro bezproblémové ošetření nehtové kůžičky volte speciální odstraňovač kůžičky, který seženete i pod anglickým názvem cuticle remover. Odstraní pouze odumřelou část a nehrozí poškození nehtového lůžka.
Gelová manikúra vypadá krásně, navíc dlouho vydrží, a to jsou asi i hlavní důvody její celosvětové popularity. Jenže opakovaná gelová manikúra může vaše nehty také pěkně oslabit, dehydratovat či roztřepit. Vedle nežádoucích účinků UV lampy na vaše nehty působí i silný acetonový odlakovač, v němž se musejí dlouze namáčet při odstranění gelového laku. Méně zdatné ruce mohou nehty poškodit i kovovými pilníky, kterými se gelový lak brousí.
Jak uniknout gelové závislosti? Pokud trváte na tom, aby nehty byly stále nalakované, střídejte gelovou manikúru s šetrnějšími tradičními laky. Před každou manikúrou nezapomeňte nehty a okolní kůžičku vyživit speciálním olejem nebo krémem.
Stejně jako u předešlého bodu tady platí, že dlouho nalakované nehty potřebují spoustu odlakovače, abyste lak dokázala odstranit. Po odlakování nehtů si pak můžete všimnout drobných bílých flíčků, což signalizuje dehydrataci. K opětovnému natírání lakem svádí hlavně nehty na nohou, které obvykle tak trochu zanedbáváme.
Ale i tyto nehty si zaslouží odlakovat hned, jakmile se lak začne loupat. A stejně tak ty na rukou. Mějte v kabelce vždy malý kapesní odlakovač a vyřešte tento problém okamžitě.
Možná už jste někdy slyšeli, že nehty jsou barometrem zdraví. Čím lepší jídelníček budete mít, tím krásnější budou nejen nehty, ale také pleť a vlasy. Nenechte se zlákat velkým množstvím smaženého a tučného jídla, omezte trochu kávu a alkohol.
Zaměřte se spíš na jídla bohatá vitamíny, vlákninu, vápník a hořčík. Také pijte hodně vody. Přečtěte si, co jíst pro krásné vlasy, protože pro nehty platí to samé v bleděmodrém. A zatímco se budete věnovat úpravě jídelníčku, dodejte nehtům vitamíny zvenčí třeba vyživujícím olejem na nehty.
Nejen otvírák, nehty běžně používáme jako nejrůznější nástroje. Otevíráme pevně držící víčka u PET lahví, uvolňujeme kroužky na klíče, odlupujeme etikety… asi vás nepřekvapí, že nehty tím neskutečně trpí.
Co s tím? Zkuste místo nehtů používat k otevírání nebo řezání skutečné nástroje k tomu určené.
K častému lámání, třepení a celkovému oslabení nehtů vede i častý kontakt s čisticími prostředky. Jary na nádobí a čisticí spreje představují pro pokožku rukou i nehty jednu velkou pohromu. Také mohou ohrozit vaši super manikúru, které jste věnovala spoustu času nebo peněz.
Pořiďte si stylové gumové rukavice a navlékejte je, kdykoliv se budete chystat vzít do ruky hadr a čisticí přípravek.
Věděli jste, že ruce stárnou rychleji než ostatní části těla? Nejvíc pro nás pracují, nejvíc je ukazujeme, nejčastěji jsou vystavené vnějším škodlivým vlivům. Třeba slunečním paprskům. Přes to všechno je nejvíce zanedbáváme a málokdy na ně naneseme krém na ruce s ochranným faktorem. Přitom UV záření způsobuje předčasný vznik vrásek, pigmentové skvrny a rychlé stárnutí pokožky. A trpí také nehty.
Pořiďte si kvalitní krém na ruce s SPF faktorem a několikrát denně ho vmasírujte do pokožky i nehtů. Budou vypadat skvěle.
Co není nikdy sexy? Suché ruce s popraskanou pokožkou. Tady totiž nepomůže ani sebedražší manikúra. Pěkně vybarvené nehty nejlépe vyniknou na pokožce, která je zdravá, vláčná a hydratovaná.
Proto noste krém na ruce, ať už jdete kamkoliv. Bývají levné a existují i malá balení, která jsou ideální do kabelky. Jednoduchý krok dokáže s pokožkou na vašich rukou zázraky.
Encyklopedie krásy > Líčení a dekorativní kosmetika
V košíku máte zboží za 0 Kč.
Nakupte ještě za 3 490 Kč a získáte dopravu zdarma s vybranými přepravci.