Milujete léto, slunce a opalování, ale po poslední dovolené se vám na pleti objevily nepěkné tmavé flíčky? Pravděpodobně se jedná o pigmentové skvrny, jednu z forem hyperpigmentace a nežádoucí důsledek nadměrného vystavování pleti slunci. Proč tyto tmavé skvrny vznikají a jak je efektivně odstranit? Pomůže vám krém na pigmentové skvrny? Pokračujte ve čtení a dozvíte se všechny potřebné informace o tmavých skvrnách na obličeji a dalších částech těla.
O hyperpigmentaci už jste možná slyšeli. Jedná se o jakékoliv částečné tmavší zabarvení pokožky, nejednotný tón pleti a další barevné nedokonalosti, které mohou mít různé příčiny. Nejčastěji vznikají vlivem slunečního záření, někdy je však způsobují i hormonální změny. Některé hyperpigmentace jsou následkem akné či ekzému a většinou se na jejich vzniku podílí i několik důvodů dohromady. A jedním druhem hyperpigmentace jsou i pigmentové skvrny.
Pigmentové skvrny jsou malé (nebo i větší) flíčky na pokožce, které mají viditelně tmavší odstín než okolní kůže. Nejčastěji se pigmentové skvrny objevují na obličeji a na rukou, někdy v dekoltu a na krku, zkrátka na místech, která jsou často vystavená slunečnímu záření. Jsou hladké, nevystupují nad povrch okolní pokožky a mohou mít různé odstíny hnědé barvy od světlé až po velmi tmavou, téměř černou barvu.
Za vznikem pigmentových skvrn v obličeji i na dalších částech těla stojí zvýšená produkce melaninu. Jedná se o přirozený pigment, jehož tvorbu spouští sluneční záření a který vzniká jako přirozená obrana pokožky před UV zářením. Melanin pokožce propůjčuje svůdný bronzový odstín, ale když se ho na některých místech začne tvořit nadbytek, vznikají pigmentové skvrny. Klíčovou roli zde sehrává zmíněné sluneční záření, jemuž je pokožka často vystavená, ale jistý vliv může mít i životní styl, jídelníček a diety, kouření, pohyb ve znečištěném prostředí a další faktory.
Dobrá zpráva je, že pigmentové skvrny na obličeji ani rukou v naprosté většině případů nebývají nebezpečné, jedná se spíš o kosmetický problém, se kterým ale lze efektivně bojovat. Jestli však máte sebemenší podezření, zdá se vám, že pigmentové skvrny mění barvu a tvar, že se zvětšují, nechte si raději pokožku zkontrolovat kožním lékařem.
Někdy se setkáte i s pojmem melasma nebo také „těhotenská maska“. Jedná se o tmavé skvrny, které vznikají zejména vlivem hormonálních změn, velmi často se objevují v těhotenství. Tvoří se, stejně jako pigmentové skvrny, v oblastech vystavovaných slunci, zejména na čele, tvářích, nose a nad horním rtem. Těhotenské pigmentové skvrny většinou postupně zmizí po porodu.
Na trhu existuje nespočet pleťových krémů na pigmentové skvrny, ale také účinné masky a séra, které mají za cíl zesvětlit pigmentové skvrny, sjednotit tón pleti a předcházet dalšímu vzniku tmavých skvrn. Dodržíte-li instrukce k používání krému na pigmentové skvrny a budete-li tyto přípravky používat opravdu pravidelně, výsledky se dostaví. Záměrně zde nepíši brzy, boj s tmavými skvrnami je totiž skutečně běh na dlouhou trať a viditelné výsledky se dostaví až po nějaké době poctivé a pravidelné aplikace zesvětlujícího krému.
Existují samozřejmě i více či méně účinné metody boje proti pigmentovým skvrnám s produkty, které pravděpodobně najdete u sebe doma. Už naše babičky kdysi řešily, jak se zbavit pigrmentových skvrn. Pro zesvětlení tmavých skvrn babské rady doporučují aloe vera, citron, jablečný ocet, černý čaj nanášený dvakrát denně, výtažek ze zeleného čaje nebo lékořice, mléko, kefír a podmáslí. Obrňte se ale velkou trpělivosti, výsledky na sebe nechají čekat opravdu dlouho.
Rychlejší řešení pak slibují moderní technologie. Mezi ty nejefektivnější metody profesionálního odstranění pigmentových skvrn patří:
V košíku máte zboží za 0 Kč.
Nakupte ještě za 3 490 Kč a získáte dopravu zdarma s vybranými přepravci.