SPF neboli Sun Protection Factor je číslo, které v opalovací kosmetice udává stupeň ochrany před UVB zářením. Při výběru opalovacího krému SPF napovídá, jak dobře nás tento přípravek ochrání. Čím je jeho číslo vyšší, tím více UVB záření blokuje.
Dermatologové vám většinou doporučí SPF 30 - 50. Vyšší už nemají smysl. Je totiž potřeba si uvědomit, že žádný ochranný filtr nedokáže blokovat 100 procent záření. Někdy jsou vyšší faktory dokonce kontraproduktivní. Vedou k falešnému zdání bezpečí, lidé mají tendenci zůstávat déle na slunci, a to dokonce i v době nejintenzivnějšího záření kolem poledne. Paradoxně se pak mohou spálit víc než ti, kteří sice používají nižší ochranný filtr, ale dodržují zásady bezpečného opalování.
SPF lze zjednodušeně vysvětlit i jako dobu, po jakou můžete zůstat na slunci, než se pokožka spálí. Řekněme, že bez použití opalovacího krému byste se spálili za 10 minut. Například SPF 15 tuto dobu prodlouží 15x a umožní vám zůstat na slunci 150 minut. Jedná se však o velmi hrubý odhad, záleží zde také na typu pokožky, intenzitě slunečního záření i množství opalovacího krému. Odborníci navíc doporučují pravidelnou aplikaci každé dvě hodiny a v případě koupání či nadměrného pocení dokonce i častěji – bez ohledu na výši SPF.
Sluneční UV záření je třeba rozlišovat na dva typy. Už jsme si řekli, že ochranný faktor SPF chrání před UVB zářením. To je typ záření, který proniká pouze do vnějších vrstev kůže, způsobuje spálení pokožky a může také zvýšit riziko vzniku rakoviny kůže.
UVA záření naopak dokáže proniknout hlouběji, působí v místech, kde se tvoří kolagen a elastin. Může poškodit buněčnou DNA a je zodpovědné za předčasné stárnutí pleti. UVA vaší pokožce propůjčí bronzový odstín, ačkoliv jde ve skutečnosti pouze o obrannou reakci pleti na sluneční záření. S UVA zářením se pracuje i v soláriích. Když vybíráte opalovací krém, ověřte si, zda chrání před oběma typy záření. Označení „broad-spectrum“ udává ochranu před UVA i UVB.
Aby toho nebylo málo, v opalovacích přípravcích můžete najít dva typy SPF filtrů. První jsou chemické neboli syntetické. Pronikají do pokožky a UVB záření absorbují, pomocí chemické reakce ho mění na teplo. Než začnou spolehlivě působit, musí se dostatečně vstřebat, proto je nutné nanášet opalovací krém s chemickým filtrem alespoň 20 minut před opalováním. Chemické sluneční filtry mívají lehčí texturu, snadno se aplikují a nedělají bílé skvrny.
Minerální filtry nepronikají do pokožky, zůstávají na povrchu a vytváří na ní ochrannou vrstvu, díky které se UVB záření odráží od kůže. Účinkují okamžitě po nanesení na pokožku a jsou ideální pro citlivější pleť, protože znamenají menší riziko podráždění. Moderní opalovací krémy často kombinují oba typy filtrů pro efektivnější ochranu pokožky.
Ochranný filtr během svého působení postupně slábne kvůli slunečnímu světlu. A podle doby, kterou strávíte na přímém slunci, se odvíjí i potřeba opakované aplikace opalovacího krému. Když tedy ráno nanesete denní krém se SPF a prosedíte celý den v kanceláři, filtr bude fungovat i odpoledne cestou domů. Jestli ale trávíte více času venku na přímém slunci, opakujte aplikaci pravidelně, a to minimálně každé dvě hodiny. Pokud se koupete, nebo se hodně potíte, nanášejte opalovací krém ještě častěji.
I když SPF faktor poskytuje celkem spolehlivou ochranu před UVB zářením, sluneční ochrana by měla být mnohem komplexnější. Dodržujte i další zásady pro bezpečný pobyt na slunci:
V košíku máte zboží za 0 Kč.
Nakupte ještě za 3 490 Kč a získáte dopravu zdarma s vybranými přepravci.