Také tajně závidíte všem lidem s bezchybnou pokožkou? Říkáte si, že takováto pleť snad ani nepotřebuje žádnou péči? Myslíte, že jedinci s dokonalou pletí žijí spokojené životy a neřeší problémy s pupínky, suchou pokožkou či předčasnými vráskami?
Prozradíme vám tajemství lidí s takovou pletí. Většina z nich prostě už dokázala najít pleťový krém, který reaguje na potřeby jejich pokožky. Naslouchali, co se jim jejich pleť snaží říct, dekódovali její požadavky a vybrali si vhodnou kosmetiku.
I vy si můžete ve zdánlivě nekonečné nabídce pleťové kosmetiky vybrat produkty, které splní nároky vaší pleti, ať už jsou jakékoliv. Že vaše kamarádka a její suchá pokožka nedají dopustit na zázračný hydratační krém ještě neznamená, že si s ním bude stejně dobře rozumět vaše mastná pleť. Pojďme se podívat na průvodce výběrem hydratačního krému. Ale nejprve si stručně popíšeme, co to vlastně ten hydratační krém je a k čemu slouží.
Živé organismy, včetně toho lidského, jsou z velké části tvořeny vodou a tuto blahodárnou tekutinu potřebují pro správné fungování všech orgánů. A jedním z nich je i kůže. Nejen aby dobře plnila všechny své přirozené funkce, ale také aby krásně vypadala, vyžaduje pravidelný přísun hydratace. A to jak zevnitř – pravidelným pitným režimem, tak i zvenku – právě prostřednictvím vhodných hydratačních přípravků.
Cílem hydratačního krému je proto doplnit hydrataci, protože když je jí nedostatek, pokožka je suchá a náchylná k popraskání. Hydrataci je zároveň nutné uzamknout uvnitř, a předejít tak ztrátě vlhkosti. Pleťové krémy také obnovují přirozenou kožní bariéru a ochrannou vrstvu lipidů, které jsou pro zdravou pleť klíčové. A pak jsou tu ještě ty doplňkové funkce denních a nočních krémů. Některé mohou mít omlazující účinek, jiné regulují tvorbu kožního mazu a zmatňují pleť, další zase sjednocují barevný tón pokožky.
Máme před sebou klíčovou otázku, protože většina pleťových krémů je formulována pro různé typy pleti. Ani ten sebelepší, sebeoblíbenější či sebedražší hydratační krém nebude zákonitě vyhovovat všem typům pleti. Každý typ má jiné požadavky. Ale všechny zároveň potřebují hydrataci. Znáte svůj typ pleti? Výborně. Nemáte tušení, o čem je řeč? Pak si tady přečtěte, jak zjistit typ vaší pleti. A pak se sem vraťte a společně vybereme ideální krém.
Jestli máte normální pleť, vyhráli jste pomyslný jackpot. Vaše pokožka je v přirozené rovnováze, textura sjednocená, netrápí vás žádné větší potíže. Přesto o ni musíte pečovat. Pravidelně čistit, sem tam ji hýčkat pleťovou maskou a každý den hydratovat.
V mladším věku si vystačíte s lehkým krémem, později ale i normální pleť rychle ztrácí hydrataci a je třeba sáhnout po mocnějších přípravcích. Přibližně od 50 let volte krémovější textury s omlazujícím účinkem. Hledejte denní krémy s ochrannými antioxidanty, noční krém pak může obsahovat regenerační aktivní látky.
Je po čištění vaše pokožka nepříjemně napnutá a v zimě ji trápí vysušená místa a šupinky? Tyto symptomy patří k typickým znakům suché pleti. Cílem vašeho krému bude obnovit přirozenou lipidovou vrstvu, bohatě hydratovat a uzamknout hydrataci uvnitř.
Volte krém s vysokým podílem přírodních olejů a zjemňujících složek spolu s hydratačními látkami, jako je třeba aloe vera, kyselina hyaluronová či vitamín C. Na suché pleti se také rychleji objevují známky stárnutí, budou vás tedy zajímat i pleťové krémy s omlazujícím účinkem.
Černé tečky, rozšířené póry, nehezký lesk a všudypřítomné pupínky. Odhalit mastnou pleť není příliš těžké. Navzdory těmto problémům vás ovšem může těšit i jedna dobrá zpráva. Mastná pleť stárne pomaleji než všechny další typy.
Zajímat vás budou především krémy, které regulují tvorbu kožního mazu, mají zmatňující účinky a zároveň dokážou stahovat póry. Zapomeňte na hutné krémové přípravky a vsaďte spíš na lehoučké krémy a gely s obsahem hydratačních složek, jako je zelený čaj a měsíček.
Smíšená či kombinovaná pleť je, jak už asi tušíte, kombinací suché a mastné pleti. Vyznačuje se mastnou T-zónou (brada, nos a čelo), ostatní části obličeje jsou spíš suché. Kombinovaná pleť vyžaduje kombinovanou péči.
Buď si vyberte z nabídky krémů pro smíšenou pleť, nebo si pořiďte jak krém pro mastnou, tak pro suchou pokožku a nanášejte je podle potřeby na dané části obličeje. Snažte se zmatnit T-zónu a zároveň vyživit suché tváře.
Bude vám vyhovovat spíš hutná krémová textura, nebo byste měli zvolit spíš lehký gel? Textura vašeho hydratačního přípravku je spojená s typem pleti a věkem. Suchá a zralá pleť ocení bohatou výživnou konzistenci, mastné bude vyhovovat spíš gelový krém či mléko. Vyzkoušejte schválně několik vzorků krémů s různými texturami a sami uvidíte, jak na ně vaše pleť reaguje.
Bylo by to skvělé, kdybychom našli ideální pleťový krém, který nás pak bude provázet celým životem. Špatnou zprávou ale je, že krémy, co používáte ve 20 letech, už vám budou těžko stačit po čtyřicítce. Naše pokožka je živým organismem, který postupem věku potřebuje rozdílné zacházení. Produkce kožního mazu se s přibývajícími lety zpomaluje, pokožka je sušší a sušší, dříve, nebo později se na ní začnou vyskytovat vrásky… Na spoustě hydratačních krémů najdete doporučenou věkovou kategorii, která tam není uvedená jen tak pro nic za nic. Zkuste se řídit tímto doporučeným věkem.
Samozřejmě jsou tu pro výběr krému důležitější kritéria, ale vůně hydratačního krému by vám měla být také příjemná. Vždyť ho budete nanášet přímo do okolí nosu. Udělejte si z aplikace svého krému malý rituál, na nějž se budete každý den těšit a zahalte svou pokožku do libé vůně. Pokud ale na druhou stranu máte citlivou, aknózní či jinak problematickou pleť, pro tu budou nejlepší kosmetické přípravky bez parfemace.
Dermatologové se shodují, že nejlepší taktikou proti předčasnému stárnutí je pravidelně používat ochranný faktor SPF. Buď tedy můžete používat pleťový krém bez ochrany proti UV záření a potom ještě ochranný opalovací krém, nebo si to zjednodušte a pořiďte si hydratační denní krém s minimálně SPF 30. Zjistěte více o faktoru SPF.
Možná si i vy pokládáte otázku, jestli na den a noc opravdu potřebujete 2 různé krémy. Možná ano, možná ne. Záleží to především na tom, jestli ráno chcete používat krém se SPF faktorem. Pokud váš krém obsahuje SPF ochranu, na večer rozhodně používejte jiný, aby SPF faktor v noci pokožku zbytečně nezatěžoval.
Denní a noční krémy obvykle mají i odlišné účinky. Denní pleťové krémy lépe chrání pleť před vnějšími agresory, které na ni během dne působí. Ty noční zase obsahují více výživných a regeneračních složek pro podporu přirozené obnovující funkce pleti.
Zejména když máte problematickou pleť, měli byste věnovat pozornost také informacím z obalu krému. Nebo pokud – ještě lépe – objednáváte z internetu, přečtěte si pozorně i popisek produktu. Většině výrazů jistě porozumíte, ale mohou se tam objevit i zapeklitější pojmy, které bychom vám teď rádi trochu osvětlili.
Bez olejů, bez parabenů, bez parfemace, bez silikonů… – neobsahují konkrétní složky, které v některých případech mohou dráždit pokožku. Například olejům by se měla vyhnout mastná a aknózní pokožka, parfemace zase může „naštvat“ citlivou pleť.
Dermatologicky testováno – finální produkt byl testován na lidské pokožce, přípravek je bezpečný pro aplikaci na pokožku, je dobře snášen a ve většině případů nezpůsobuje alergické reakce. Nebojte, tímto přísným testováním musí projít všechny kosmetické produkty, které přijdou na český trh.
Hypoalergenní – minimalizuje riziko alergických reakcí, zpravidla obsahuje nedráždivé složky, vyhýbá se obecně známým alergenům.
Nekomedogenní – přípravek neucpává póry. Tento štítek najdete obvykle na kosmetice pro mastnou pleť, pokožku s akné či černými tečkami, poslední dobou ale vznikají nekomedogenní přípravky pro všechny typy pleti.
Oftalmologicky testováno – produkt prošel testováním pro použití v citlivé oční oblasti a byla prokázána jeho dobrá snášenlivost.
Jaké jsou typy pleti a jak o ně pečovat
Nejčastější potíže pleti a jak je řešit
Přehled kosmetických přípravků
V košíku máte zboží za 0 Kč.
Nakupte ještě za 3 490 Kč a získáte dopravu zdarma s vybranými přepravci.