Viditelné póry na pokožce znepokojují mnoho žen i mužů. A právem. Nejsou totiž jen kosmetickým problémem, ale mohou vést k rozvoji zánětlivého onemocnění akné a výskytu černých teček. Rozšířené a následně ucpané póry má většinou na svědomí nadměrná produkce mazu spolu s nečistotami a bakteriemi. Rizikové může být také dlouhodobé vystavení pleti UV paprskům. Rozšířené póry se objevují i s postupujícím věkem, kdy pokožka ztrácí pružnost, nebo vlivem genetiky, úzkosti, stresu a nevhodné kosmetické péče.
Kosmetika pro minimalizaci pórů má být takzvaně nekomedogenní. Často využívá niacinamid neboli vitamin B3, který působí i proti vráskám, zklidňuje a barevně sjednocuje pleť. Na niacinamidu se zakládá třeba čisticí voda redukující začervenání pleti a rozšířené póry, exfoliační čisticí gel nebo pleťový sprej s heřmánkem. K dispozici je i niacinamidové sérum, všestranně přispívající ke zdravému vzhledu pleti.
Na ucpané póry platí přípravky, v nichž je obsažena kyselina glykolová (pro sušší pleť), kyselina salicylová nebo síra (pro mastnější pleť). Jednou až dvakrát týdně póry výtečně stáhnou masky s obsahem jílu či aktivního uhlí. Odstranění odumřelých buněk, mazu a nečistot z pórů napomáhá i peeling, avšak pozor na mechanické podráždění aknózní pleti. Osvědčuje se spíše jemná peelingová kosmetika vhodná pro všechny typy pokožky.
Snad vás příliš nezneklidní, že pórů se úplně nezbavíte. Těmito otvory totiž vychází na povrch pokožky přirozeně ochraňující a zvlhčující maz. Problém nastává až tehdy, je-li produkce mastnoty nadměrná. Jsou-li vaším snem takřka neviditelné póry, musíte je neustále udržovat v čistotě, pod vlivem mírně stahujících a matujících kosmetických činidel.
Nic naplat – čištění je pilířem kosmetické péče. To se ví už po generace. Každodenní důsledné odstraňování nečistot a make-upu z pleti působí i preventivně proti ucpávání pórů a vzniku obtěžujících pupínků. Obstarejte si proto kvalitní odličovací kosmetiku podle vašeho typu pleti nebo konkrétní potíže a věku. Postupujte takto: ráno a večer použijte vybraný odličovač (čisticí gel, krém, mléko, mýdlo, pěnu…) a po něm pleťovou vodu. Jednou až dvakrát týdně zařaďte šetrný peeling a čisticí masku. Za účelem hloubkového vyčištění pórů se vyplatí jednou měsíčně navštívit kosmetičku, která vám poskytne třeba i ozonizér pro dezinfekci.
Pleťové vody, tonika a spreje jsou obecně nejúčinnější kosmetikou pro stažení rozšířených pórů a vylepšení struktury pleti (zvláště v kategorii Problematická pleť s akné). Vedle toho mají na starost dočištění, hydrataci, vyživení, rozjasnění, zjemnění a zklidnění obličeje, krku a dekoltu. Aplikují se každé ráno a večer na vyčištěnou pokožku vatovými tamponky, až je poslední z nich zcela čistý. Funkci odličovače i pleťové vody zastoupí micelární voda, ideálně přímo pro pleť s rozšířenými póry.
Také zásobárna tradičních „babských rad“ myslí na rozšířené póry. Základem je omývání tváří ledovou vodou. Vylepšenou metodu představuje přikládání kostek ledu v plátýnku na rozšířené póry několikrát denně asi na půl minuty. Velikost pórů snižuje i pravidelná večerní aplikace jablečného octa napůl s vodou na obličej (před hydratačním krémem).
Dobré výsledky slibuje pleťová maska ze dvou vyšlehaných vaječných bílků a citronové šťávy z půlky citronu. Póry stahuje rovněž okurková šťáva. Úplně zdarma je obličejová gymnastika, která podporuje tok lymfy, osvěžuje pokožku, zpevňuje kontury, zmírňuje dvojitou bradu i vrásky.
Možná vás překvapí, že mastná pokožka a rozšířené póry trápí až tři čtvrtiny evropských žen. Proto také kosmetické značky v tomto směru podněcují výzkum a uvádějí na trh stále více certifikovaných produktů s přírodními (BIO) aktivními látkami. Nechte se i vy hýčkat přírodní kosmetikou nabitou vitaminy, minerály a dalšími blahodárnými složkami.
Za pečlivého používání správného čisticího gelu, pleťové vody, peelingu a masky (koupené i domácí) bude vaše pleť pořád hloubkově vyčištěná, rozjasněná a vitální. Čisté póry pak ochotně přijmou všechny aktivní látky z krémů či sér, které si chcete dopřát.
Při volbě pečující kosmetiky na pórovitou, hrubší pleť se zaměřte spíše na lehké emulze a gely s nemastným složením na bázi vody. V létě i zimě nasaďte přes den opalovací kosmetiku, nejlépe s UV faktorem 30. Pokuste se co nejvíce omezit doteky rukou na obličeji. Problém se zanícenými póry dokáže zmírnit také častější praní koupelnového textilu a ložního povlečení, vyvážená strava, dostatek čisté vody a celkově zdravý životní styl.
Jaké jsou typy pleti a jak o ně pečovat
Nejčastější potíže pleti a jak je řešit
Přehled kosmetických přípravků
V košíku máte zboží za 0 Kč.
Nakupte ještě za 3 490 Kč a získáte dopravu zdarma s vybranými přepravci.