Příčinou vzniku akné je ucpání a následný zánět vývodů mazových žláz, obvykle na obličeji v takzvané T-zóně (čelo, nos, brada). Běžné je však i akné na zádech, hrudníku, ramenou, krku a horní části paží. Na rozvoji tohoto kožního onemocnění se podílí dědičnost, hormonální změny, stres, prostředí, nevhodná strava či kosmetika a také kouření. Akné je typické pro pubertu, doprovázenou aktivací mazových žláz, ale může se objevit v jakémkoli věku. Mezi 12 až 24 lety se s akné setká 8 až 9 lidí z 10…
Viditelným projevem akné jsou černé tečky, takzvané komedony, zarudlé skvrny, pupínky a hnisající puchýřky. Akné mnohdy zkomplikuje bakteriální nebo kvasinková infekce. Problém sám o sobě nepředstavuje nebezpečí, ale hluboké záněty mohou vyvolat bolestivé podkožní akné, jehož mechanické odstraňování mnohdy zanechává jizvy.
Pro mastnou pokožku s výskytem akné je nejpodstatnější důsledná hygiena s následnou hydratací. Vedle použití pleťových čističů a lehkých krémů či gelů dvakrát denně záleží i na zamezení kontaktu nemytých rukou s pletí. Telefon se má při hovoru držet dál od obličeje a brýle každou chvíli mýt. Pomáhá i volnější prodyšný oděv. Zvláště čelenky, čepice a šátky mohou zhoršit akné. Pokud není zbytí, musí se často prát. Také pozor na tupé žiletky, raději využijte elektrický holicí strojek. Snažte se vyhýbat úzkosti, stresu a v horkém, vlhkém počasí i pocení.
Avšak nic nenahradí pravidelné čištění a ošetřování aknózní pokožky speciální kosmetikou. Vyhledávejte přípravky zaměřené na problematickou pleť s akné. Základem je osvěžující čisticí gel, adstringentní pleťové tonikum, denní a noční krém na akné redukující nadměrnou tvorbu kožního mazu i čisticí slupovací pleťová maska na akné. Prospěšné je rovněž sérum na problematickou pleť a lokální péče proti nedokonalostem včetně náplastí na akné. Můžete s nimi cíleně řešit třeba úporné akné na čele. Vyhýbejte se produktům na olejové bázi (hlavně make-upům).
Při čištění nejen mastné pleti dnes mnoho uživatelů nedá dopustit na micelární vodu. Stačí ji nanést na vatový tampon a jemně z obličeje odstranit make-up a další nečistoty. Tento postup se opakuje tak dlouho, dokud není vatový tampon čistý. Jednou až dvakrát týdně prospěje mastné a smíšené pleti peeling, který vyhladí její strukturu. Vyhněte se však mechanickému podráždění. Na vlasy vybírejte nemastné šampony i další přípravky.
Během dne vám od příznaků akné značně uleví matující papírky, které ihned absorbují přebytečný kožní maz, sníží lesk T-zóny, předejdou ucpávání pórů a přitom nenaruší makeup. Jsou připraveny v praktickém balení do kabelky a na cesty, při nichž se bohužel střídáním vnějších vlivů a stresem akné také „rozjíždí“.
Při regeneraci aknózní pokožky se uplatní i kosmetika pro citlivou pleť, jejíž hypoalergenní a nekomedogenní složení urychluje proces hojení a obnovy kožní bariéry. V létě ochraňujte problematickou pleť krémy s přírodními UV filtry – bez parabenů, konzervantů a barviv. Jednou měsíčně se u akné doporučuje hloubkové čištění pleti v kosmetickém salonu.
Mezi osvědčené aktivní látky proti akné patří tea tree olej s vysoce protizánětlivým efektem. Dokáže šetrně nahradit i mast na akné s antibiotiky. Vzpomeňte si na něj, když rychle hledáte, co na akné. Zmírnit akutní záněty, regulovat kožní maz i zabránit bakteriální infekci umí zinek, obsažený například v chia semínkách.
Místo neustálého vysušování akné přípravky s alkoholem se zaměřte na lehké gely s aloe vera, kyselinou salicylovou, kyselinou glykolovou či retinolem. Až zázračné účinky slibuje aplikace citronové šťávy na místa postižená akné, například formou noční kúry. Citron působí protizánětlivě, hydratačně i hojivě. Blahodárná je rovněž kopřiva, heřmánek, řepík, šalvěj, mateřídouška nebo zelený čaj (zapůsobí zvnějšku i zevnitř).
Pomocníkem v pravou chvíli se může stát obyčejná kostka ledu přiložená na pupínek. Protože stáhne póry, zmírní zarudnutí a otok, odradí vás od rizikového vymačkávání. Předejdete tak tvorbě jizev a bakteriálního zánětu na dalších plochách pokožky. A když už se jizvy vytvoří, nechť do boje nastoupí tělu vlastní kolagen a kyselina hyaluronová (v podobě kosmetiky i vnitřní výživy, případně výplní).
Aknózní pleť mladistvých i dospělých vyžaduje zejména kosmetickou péči bez vysušování a dráždění, založenou na pravidelném čištění. Na dnešním trhu pořád přibývá šetrná, veganská a cruelty free kosmetika. Vyplatí se také dodávat tělu vitaminy (A, E…), antioxidanty a stopové prvky (zinek), omezit na minimum kořeněná jídla, čokoládu, sladkosti, bílé pečivo, kávu, alkohol a neholdovat kouření.
S moderní kosmetikou proti akné a úpravami životního stylu zvládnete hodně i v domácím prostředí, avšak léčba akné v pokročilém stadiu rozhodně patří do rukou dermatologa. Ten může předepsat benzoylperoxid, antibiotika, přípravky na bázi vitaminu A nebo u žen hormonální antikoncepci. Problémy s akné a jeho následky řeší i vyspělé lasery, salonní chemický peeling, mezoterapie (mikrojehličkování), injekční výplně a další metody s bouřlivým vývojem.
Když získáte správné informace a obrníte se trpělivostí, určitě akné zdoláte nebo alespoň dostanete pod kontrolu. Široký výběr příslušné kosmetiky obsahuje kategorie e-shopu Elnino.cz Problematická pleť s akné. V klidu ji prozkoumejte a zvolte si to pravé pro vás.
Jaké jsou typy pleti a jak o ně pečovat
Nejčastější potíže pleti a jak je řešit
Přehled kosmetických přípravků
V košíku máte zboží za 0 Kč.
Nakupte ještě za 3 490 Kč a získáte dopravu zdarma s vybranými přepravci.