EdP je zkráceným označením francouzského výrazu Eau de Parfum, česky parfémovaná voda. Eau de Parfum (parfémovaná voda) je směsí parfémovaného oleje na bázi alkoholu, v níž je obsažen podíl vonných látek mezi 8-15 % v přibližně 85% alkoholu. Vůně označené jako Eau de Parfum mají druhou nejvyšší koncentraci hned po parfému (Extrait). Pořizovací cena parfémované vody je tedy o něco nižší díky menšímu obsahu vonných složek, ale intenzita vůně si stále zachovává vysoký standard. Pokud si pořídíte kvalitní Eau de Parfum a budete ho správně skladovat (tzn. dobře uzavřený na chladném a tmavém místě), vydrží vám ve stejné kvalitě dva až tři roky.
Lámete si hlavu s tím, jaký je rozdíl mezi EdT (Eau de Toilette) a EdP (Eau de Parfum)? Rozdíl je v podílu vonných látek. Toaletní voda má ve svém složení 4-8 % vonných olejů a parfémovaná voda jich obsahuje 8-15 %. Parfémovaná voda je silnější, výraznější a vyznačuje se delší výdrží. Proto je EdP vhodnější pro použití večer, při slavnostních příležitostech a v chladném zimním období.
Sladké gurmánské, květinové, dřevité či se svěží zelení. Vyberte si svou dokonalou vůni právě mezi parfémovanými vodami.
Tipy pro delší výdrž vůně
Aplikujte parfémovanou vodu na nejteplejší části pokožky, kde vám proudí krev. To jsou například tato místa - vnitřní předloktí, za ušima a určitě nejznámější je krk.
Delší výdrž, nejen u EdP (parfémované vody), docílíte nanesením na pokožku nebo do vlasů ihned po koupeli, kdy jsou vlasy a pokožka ještě vlhké a vůně se do nich lépe vpije.
Používejte kombinaci sprchového gelu, tělového mléka a parfémované vody (EdP) stejné značky a řady. Výdrž vůně na vašem těle bude maximální.
Výroba vůní v současnosti
Většina parfémů obsahuje 50 až 100 vonných látek, ale existují takové, které jich mají klidně i 700. Přírodní látky už dávno nedostačují poptávce parfémářského odvětví. Již v polovině 18. století se vědci snažili napodobit přírodní vůně tak, aby je bylo možné vyrábět průmyslově v laboratořích. Od té doby se věda posunula tak daleko, že už dokáže přírodní vůně nejen napodobovat, ale umí dokonce vyrobit i zcela nové sloučeniny vůni. Tím se výrobcům parfémů otevřeli úplně nové obzory. Nově vznikající vůně se mohou kombinovat z přibližně 400 přírodních přísad a z několika tisíc chemicky vytvořených. Člověku, který z těchto ingrediencí míchá a sestavuje nové parfémy, říkáme „nos“.